Cieszy nas tak duże włączenie się Polonii we wspólne „Opowiadanie Polski światu”. I to nie tylko Polonia amerykańska w Chicago, po ukazaniu się naszych materiałów w blisko milionowym nakładzie w weekendowym "The Chicago Tribune', ale Polonia we Włoszech, we Francji, w Norwegii, w Wielkiej Brytanii, na Ukrainie, na Litwie, czy w Grecji - skomentował dla PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów.
Pamięć o doświadczeniach przeszłości jest naszym obowiązkiem – wobec ofiar, ale i wobec przyszłych pokoleń, którym tę pamięć jesteśmy zobowiązani przekazać – pisze minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w artykule opublikowanym w poniedziałek przez ukraiński portal leopolis.news. Zwraca uwagę na to, że Polska w 1939 roku została haniebnie zaatakowana przez dwóch swoich sąsiadów - Niemcy i Rosję .
Teksty prezydenta Andrzeja Dudy, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Adama Szala, historyków - prof. Wojciecha Roszkowskiego, Karola Nawrockiego, Mateusza Szpytmy, a także publicysty Jana Rokity, opublikowane w polskim miesięczniku „Wszystko co Najważniejsze”, ukażą się w opiniotwórczych mediach i na portalach opinii w ponad 70 krajach świata. To kolejna odsłona projektu Instytutu Nowych Mediów „Opowiadamy Polskę światu”.
Warszawa stała się podczas II wojny światowej miastem dwóch powstań, w których Żydzi i Polacy starli się z niemieckimi zbrodniarzami – pisze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, którego tekst w niedzielę publikuje hiszpański portal El Espanol.
Jesteśmy dziś kustoszami pamięci o Powstaniu w getcie warszawskim, którego 80. rocznica przypada 19 kwietnia. Wpisuje się ono w tradycję zrywów powstańczych w Polsce i pamiętamy, że Żydzi, którzy w nim walczyli, byli również obywatelami Polski – pisze na łamach dziennika „Chicago Tribune” wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani „ruskim mirem” Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią – pisze historyk prof. Andrzej Nowak w amerykańskim portalu American Purpose.
Dziś wojna, i to niezwykle okrutna, jest blisko, a tak wielu ludzi na Zachodzie dziwi się, że Ukraińcy nie chcą się poddać, że nie chcą być Rosjanami. Dlaczego na Zachodzie nie rozumie się determinacji Ukraińców? – pyta prof. Wojciech Roszkowski w eseju „Wolność jest niepodzielna” na łamach litewskiego portalu lrt.lt.
Sensu i znaczenia czynu powstańców styczniowych nie da się zrozumieć bez kontekstu dziejowego całego regionu Europy Centralnej, dzisiejszego terytorium Polski, Ukrainy, Litwy, Białorusi – czytamy w artykule prof. Andrzeja Nowaka, historyka, sowietologa, członka Narodowej Rady Rozwoju, który ukazał się na portalu litewskiego nadawcy publicznego LRT.
Z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego w ponad 70 mediach na całym świecie ukażą się teksty o despotyzmie Rosji i trwającej ponad 250 lat walce Europy Środkowej z jej imperializmem. Artykuły historyków, intelektualistów, liderów opinii zostaną opublikowane w ramach najnowszej edycji projektu „Opowiadamy Polskę światu” organizowanego przez Instytut Nowych Mediów.
Skutki II wojny światowej – demograficzne, gospodarcze, infrastrukturalne, w zakresie nauki, edukacji i kultury – odczuwane są przez Polaków do dzisiaj – pisze wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk w tekście opublikowanym w piątek przez kanadyjski tygodnik polonijny „Goniec”.