Powinny uchodzić za jeden z symboli upadku PRL i pełnoprawne narodziny demokratycznej III Rzeczypospolitej, ale pozostają w cieniu wcześniejszych wyborów: tych reglamentowanych z czerwca 1989 r. oraz samorządowych i prezydenckich z 1990 r. A to przecież 27 października 1991 r. Polacy wybrali po raz pierwszy od 1938 r. swoich reprezentantów do parlamentu.
Do teatralnej garderoby trafiają wyborcy, którzy przychodzą na niedzielne głosowanie do lokalu wyborczego w Gminnym Ośrodku Kultury „Sokół” w Czerwonaku (woj. wielkopolskie). Ośrodek od lat przygotowuje nietypowe scenerie, podnosząc w ten sposób wyborczą frekwencję.
30 lat temu, 19 września 1993 r., odbyły się drugie w dziejach III RP wybory parlamentarne. Zwyciężył w nich SLD, który wspólnie z PSL stworzył koalicję rządową. „W tych wyborach zderzyły się dwie diametralnie odmienne oceny minionych kilku lat” – ocenia w rozmowie z PAP historyk prof. Antoni Dudek.
Od 21 października będzie można kupić nową srebrną monetę kolekcjonerską „30-lecie pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych” o nominale 10 zł – poinformował w środę Narodowy Bank Polski.
90 lat temu, 16 listopada 1930 r., odbyły się wybory parlamentarne, które do historii przeszły jako „wybory brzeskie”. Ich wynik oznaczał umocnienie dotychczasowego systemu sprawowania władzy przez obóz piłsudczykowski, a jednocześnie bezprecedensowe po roku 1926 zaostrzenie konfliktu politycznego.
PiS z poparciem 43,6 proc. zwyciężył w niedzielnych wyborach parlamentarnych – wynika z sondażu Ipsos dla TVP, TVN i Polsat. Kolejne miejsca zajęły KO – 27,4 proc.; SLD – 11,9 proc.; PSL – 9,6 proc.; Konfederacja – 6,4 proc.
Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i weterani II wojny światowej, którzy wraz z delegacją państwową przybyli w niedzielę do Izraela, oddali głosy w wyborach parlamentarnych. Podczas głosowania w Ambasadzie RP w Tel Awiwie podkreślali, że to ich obowiązek.