Stworzone przez fińską pisarkę i malarkę Tove Jansson Muminki mają już 80 lat. Z tej okazji Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało wystawę osnutą wokół animowanej serii wyprodukowanej przez łódzkie Studio Se-Ma-For w latach 1977–1982 i wizyty, jaką Tove Jansson złożyła w Łodzi w 1978 roku.
23 maja 1980 r. odbyła się premiera filmu "Lśnienie" w reż. Stanleya Kubricka. "To jeden z najlepszych horrorów w historii kina. Kubrick pokazał, że filmy gatunkowe mogą być arcydziełami" – powiedział PAP filmoznawca Błażej Hrapkowicz.
21 maja 1930 r. urodził się Sylwester Chęciński - reżyser "Samych swoich", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć" - zwany filmowym malarzem polskich charakterów. "To był człowiek, który bardzo, nadzwyczajnie wręcz, lubił ludzi" - ocenił Jan Jakub Kolski.
Historii Studia Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, z którego wyszły znane animacje o Misiu Uszatku, kocie Filemonie czy pingwinie Pik-Poku, poświęcona jest monografia wydana właśnie przez Uniwersytet Łódzki. Z jej autorami będzie można się spotkać 29 maja w Muzeum Kinematografii w Łodzi.
19 maja 1965 r. zmarła Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni”, pięciokrotnie nominowana do literackiego Nobla. Jej szanse przekreślił recenzent Akademii, który napisał że „nie rozumie, dlaczego jej dzieło, liczące 2250 stron, nosi tytuł »Noce i dnie«, skoro nocą nic się nie dzieje”.
Rok 1959 był dla światowego jazzu przełomowy - wtedy powstały najważniejsze jazzowe płyty, jak "Kind of Blue" Milesa Davisa, "Time Out" Dave'a Brubecka, "The Shape of Jazz to Come" Ornette'a Colemana czy "Mingus Ah Um" Charlesa Mingusa. W środę obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jazzu.
29 kwietnia 1955 r. Prezydium Rządu podjęło uchwałę nr 330/55 o utworzeniu w Warszawie Archiwum Filmowego. Organem założycielskim nowej instytucji był Prezes Urzędu Kinematografii.
27 kwietnia 1905 r. urodził się Julian Stryjkowski, największy obok Isaaca Singera w literaturze światowej piewca obyczaju i kultury żydowskiej diaspory w Polsce. Jestem gorącym patriotą polskim, mimo że jestem Żydem – mówił u schyłku życia, w którym zdążył być syjonistą, komunistą i opozycjonistą w PRL.
Senatorowie podjęli w środę (23 kwietnia) przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia 120. rocznicy urodzin artystki, plastyczki, pomysłodawczyni Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Wandy Telakowskiej. Podkreślono, że jej praca i pasja przyczyniły się do rozwoju polskiego wzornictwa i wzbogaciły polską kulturę.
W wieku 91 lat zmarł Zurab Cereteli, gruziński rzeźbiarz mieszkający w Rosji, znany z monumentalnych pomników w Moskwie - podały we wtorek rosyjskie agencje informacyjne. Cereteli przez 30 lat stał na czele rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. Rzeźbił zarówno Władimira Putina, jak i Jana Pawła II.