Elana Milmann z Izraela i Juliusz Gorzkoś spod Sierpca, choć oboje są po siedemdziesiątce, to dopiero niedawno dowiedzieli się, że są rodzeństwem. Ich ojciec był ranny w Powstaniu Warszawskim. Z warszawskiego getta uciekła biologiczna matka Elany.
W Paryżu w wieku 99 lat zmarł politolog, publicysta i historyk Alfred Grosser, jeden z prekursorów powojennego pojednania francusko-niemieckiego - powiadomił w czwartek dziennik "Le Monde". Grosser był wykładowcą, komentatorem politycznym, autorem książek o Niemczech i polityce zagranicznej Francji.
Wrocławskie studio Madnetic Games wydaje grę komputerową „WW2 Rebuilder”, której tematem jest odbudowa miast europejskich zniszczonych podczas II wojny światowej. Produkcja promowana na ubiegłorocznych targach Tokyo Game Show będzie dostępna na platformie Steam od poniedziałku.
Cztery obrazy Franciszki Themerson – polskiej malarki, rysowniczki, ilustratorki i wydawczyni, która przez prawie pół wieku mieszkała w Wielkiej Brytanii – znalazły się na przekrojowej wystawie poświęconej powojennej sztuce brytyjskiej w Barbican Gallery w Londynie.
21 lipca 1946 r. na wzgórzu poznańskiej Cytadeli powieszony został hitlerowski namiestnik Kraju Warty Arthur Greiser. Jego egzekucję – według relacji prasy – oglądał stutysięczny tłum widzów. W powojennej Polsce odbyły się w sumie trzy publiczne egzekucje – wcześniej powieszeni zostali funkcjonariusze i kapo obozów koncentracyjnych na Majdanku i w Stutthofie.
W Paryżu wyszła praca „La Vie de l’Esprit en Europe centrale et orientale depuis 1945” (Życie idei w Europie Środkowej i Wschodniej od 1945 roku). „Pewne koncepcje zaproponowane przez myślicieli z tych krajów wyprzedziły myślenie zachodnie” – mówi PAP prof. Joanna Nowicka, pomysłodawczyni publikacji.
Sekretarz stanu w KPRP Adam Kwiatkowski i prezes IPN Jarosław Szarek upamiętnili 120. rocznicę urodzin sługi Bożego Jánosa Esterházyego, składając kwiaty pod pomnikiem niezłomnego hrabiego na warszawskim Ursynowie.
Źle przeprowadzona denazyfikacja w Republice Federalnej Niemiec była pożywką dla skrajnie lewicowych organizacji, z których część dopuszczała się aktów terroryzmu – mówi PAP hiszpański historyk Jose Luis Orella. Jak zaznacza, również władze Niemieckiej Republiki Demokratycznej nie rozliczyły zbrodniarzy wojennych dając im „drugie życie”.
W obchodzonym w wielu państwach Dniu Zwycięstwa nie powinno zapominać się o zbrodniach komunizmu, do jakich doszło w Europie Wschodniej po upadku nazizmu – pisze w piątek szwedzka gazeta „Dagens Nyheter”.
W Warszawie rozpoczęły się badania stacji WKD Śródmieście, mające pomóc w ulepszaniu metod konserwacji powojennego europejskiego budownictwa. Uczestnicy projektu chcą też promować wiedzę na temat tych konstrukcji, które określają, jako "perełki powojennego modernizmu".