W Łazienkach Królewskich w Warszawie odbył się w piątek wernisaż wystawy „Chocim 1621”. Ekspozycja jest upamiętnieniem wydarzeń sprzed 400 lat i przypomnieniem, jak ważne były one zarówno dla Polski, Turcji, jak i dla całej Europy – powiedział sekretarz stanu w MKDNiS Jarosław Sellin.
Tłumy odwiedziły w sobotę kompleks pomników upamiętniających rzeź Ormian i złożyły kwiaty przed wiecznym ogniem na wzgórzu Cicernakaberd w stolicy Armenii, Erywaniu. 24 kwietnia uznawany jest za rocznicę początku rzezi Ormian dokonanej przez władze Imperium Osmańskiego, podczas której według szacunków zginęło ponad milion osób.
Znaczenie Odsieczy Wiedeńskiej nigdzie nie jest tak doceniane jak w Polsce, bo to jedna z nielicznych wiktorii militarnych odniesionych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVII wieku - mówi PAP prof. Dariusz Kołodziejczyk, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Mija 335 lat od bitwy z Imperium Osmańskim pod Wiedniem 12 września 1683 r.
Parlament Holandii przyjął wniosek w sprawie uznania ludobójstwa Ormian w 1915 roku - poinformował w piątek portal "NL Times". Według źródła agencji Armenpress parlament nie przegłosował jeszcze uchwały, ale planuje dyskusje na jej temat na początku marca.
Uroczyste obchody 450. rocznicy śmierci sułtana Sulejmana Wielkiego odbyły się w środę w obecności jego potomków oraz przedstawicieli władz w Szigetvarze na południu Węgier, gdzie zmarł on nagle podczas oblężenia zamku.
Prawie 30 tys. osób obejrzało wystawę „Ottomania. Osmański orient w sztuce renesansu”, która czynna była w Muzeum Narodowym w Krakowie od 27 czerwca do 27 września – podało w czwartek Muzeum Narodowe.