6 marca 1970 r. na ekrany polskich kin weszła "Sól ziemi czarnej", pierwsza część tryptyku śląskiego. "Przełomowy i być może najważniejszy film, jaki udało mi się zrobić" - ocenił Kazimierz Kutz. "Wcześniejsze moje filmy były rzemiosłem. Sztuka zaczęła się od filmów śląskich" - dodał.
Do 15 marca przyjmowane będą zgłoszenia w konkursie na najlepszą biografię, która ukazała się w Polsce w 2024 r. Laureata Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" wybierze kapituła złożona m.in. z literaturoznawców i dziennikarzy.
Archiwum Państwowe w Opolu wspólnie z Diecezjalnym Instytutem Muzyki Kościelnej rozpoczęło promocję "Śpiewnika nyskiego", datowanego na 1742 rok. To jeden z wielu dowodów, że język i kultura polska od stuleci były obecne na Górnym Śląsku - powiedział PAP dr Jarosław Marchel, dyrektor AP w Opolu.
Muzeum w Gliwicach przygotowało wystawę o Tragedii Górnośląskiej - masowych mordach i represjach, których sprawcami byli w 1945 r. żołnierze Amii Czerwonej. 27 lutego w trakcie oglądania wystawy można będzie posłuchać wspomnień świadków.
Wyemitowany w poniedziałek (27 stycznia) premierowo spektakl Teatru Telewizji „Mianujom mie Hanka” w reż. Mirosława Neinerta zobaczyło 460 tys. widzów. Jak poinformowała Telewizja Polska, była to najchętniej oglądana premiera od maja 2021 r.
Bucza to symbol rosyjskich zbrodni w Ukrainie. Takie Bucze na terenie Górnego Śląska w 1945 r. zdarzały się bardzo często – wskazał w rozmowie o Tragedii Górnośląskiej historyk dr Dariusz Węgrzyn.
Wystawa o Tragedii Górnośląskiej "Moj Opa tyż boł deportuwany" 8 stycznia 2025 r. zostanie zaprezentowana w Senacie RP w Warszawie. Następnie trafi do gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach i Parlamentu Europejskiego w Brukseli.