Kilka tysięcy osób wzięło udział w procesjach, które w niedzielę przeszły ulicami Bielska Podlaskiego, w związku z cerkiewnymi uroczystościami ku czci ikony Matki Boskiej Bielskiej. Głównej liturgii przewodniczył zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa.
Radni Bielska Podlaskiego (Podlaskie) chcą, aby białoruski działacz Bronisław Taraszkiewicz był dalej patronem ulicy w mieście. Ulica po zarządzeniu zastępczym wojewody, ma zmienić nazwę w ramach dekomunizacji. W czwartek wysłali do wojewody pismo w tej sprawie.
Białoruski działacz Bronisław Taraszkiewicz nie powinien być patronem ulicy w polskim mieście, bo „działał na rzecz totalitaryzmu sowieckiego” - wyjaśnił dr Maciej Korkuć z IPN w wywiadzie dla niezależnego białoruskiego Radia Swaboda.
W Bielsku Podlaskim upamiętniono we wtorek żydowskich mieszkańców miasta, w 75. rocznicę ich zagłady. Plac, w którego otoczeniu przed laty stała m.in. synagoga, szkoła żydowska i sierociniec, otrzymał nazwę "Plac Pamięci Żydów Bielskich".
Opozycyjna białoruska gazeta internetowa "Nasza Niwa" informuje we wtorek o planach zmiany nazwy ulicy Bronisława Taraszkiewicza w Bielsku Podlaskim na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej. "Ofiara NKWD może się stać ofiarą +dekomunizacji+" - pisze o Taraszkiewiczu.
Szkielety dwóch osób i szczątki trzeciej odnaleziono podczas kolejnego etapu prac archeologicznych, w śledztwie IPN dotyczącym działalności dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim - poinformował w poniedziałek Instytut. Planowane są dalsze poszukiwania.
Szczątki co najmniej pięciu osób oraz kompletny szkielet młodego mężczyzny odnaleziono podczas prac archeologicznych na dziedzińcu budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim - poinformował IPN. Poszukiwania są częścią śledztwa prowadzonego przez Instytut.
Kolejne szczątki ludzkie odnaleziono podczas prac archeologicznych, wznowionych na dziedzińcu budynku dawnego Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim - poinformował w poniedziałek IPN. To w ramach śledztwa Instytutu prowadzone są te poszukiwania.
IPN zakończył w piątek sondaże archeologiczne na dziedzińcu dawnego budynku Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim. Odnaleziono m.in. szkielet, a także szczątki ludzkie kolejnych co najmniej pięciu osób. Prace mają być kontynuowane w przyszłym roku.
Na pierwsze szczątki ludzkie natrafiono we wtorek podczas poszukiwań miejsc pochówków ofiar zbrodni UB w Bielsku Podlaskim. Prace sondażowe prowadzone są tam w ramach śledztwa IPN; potrwają do końca tygodnia.