Holokaust

14.11.2017 aktualizacja 15.11.2017

W Bielsku Podlaskim upamiętniono społeczność żydowską w 75. rocznicę zagłady

Miejsce pamięci na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Fot. PAP/W. Pacewicz Miejsce pamięci na terenie Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Fot. PAP/W. Pacewicz

W Bielsku Podlaskim upamiętniono we wtorek żydowskich mieszkańców miasta, w 75. rocznicę ich zagłady. Plac, w którego otoczeniu przed laty stała m.in. synagoga, szkoła żydowska i sierociniec, otrzymał nazwę "Plac Pamięci Żydów Bielskich".

Nazwanie placu, to inicjatywa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. Jak podkreślają działacze założonej trzy lata temu fundacji, ma to pomóc przywrócić pamięć o historii społeczności żydowskiej Bielska Podlaskiego.

W rozmowie z PAP szefowa fundacji Barbara Babulewicz zwróciła uwagę, że Bielsk Podlaski jest miastem wielonarodowościowym, są skupiska mniejszości białoruskiej i ukraińskiej. "Ta mniejszość tu jest, prowadzi swoją działalność, bardzo szeroką, ciekawą, a Żydów nie ma. Nie ma kto prowadzić tej działalności" - podkreśliła.

Po odsłonięciu tablicy z nazwą placu, w miejskiej bibliotece odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary wydarzeń sprzed 75 lat. Można było m.in. posłuchać wykładów na temat zagłady ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej czy wspomnień świadków likwidacji getta w Bielsku Podlaskim.

Według danych Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej przed II wojną światową na 8 tys. mieszkańców miasta ok. 3 tys. stanowili Żydzi. W Bielsku Podlaskim było wówczas m.in. kilka bożnic, łaźnia rytualna, szkoły czy cmentarz tej społeczności.

"Przedstawiciele mniejszości żydowskiej piastowali różne funkcje w samorządzie miejskim (w tym wiceburmistrza i sekretarza), byli radnymi miejskimi. Jak wskazują źródła pisane oraz wspomnienia starszych bielszczan, współżycie społeczności chrześcijańskiej i żydowskiej w Bielsku przebiegało w sposób dobry" - napisała Babulewicz wnioskując do radnych o nadanie placowi nazwy.

Kres istnieniu społeczności żydowskiej w Bielsku Podlaskim położyła II wojna światowa. W pierwszych dniach listopada 1942 roku (istniało tam już wtedy zamknięte getto) Niemcy żydowskich mieszkańców tego miasta wywieźli do obozu zagłady w Treblince, część trafiła do getta w Białymstoku. Podczas akcji wysiedleńczej dokonywali też egzekucji na ulicach.

Na placu, noszącym od wtorku nazwę "Plac Pamięci Żydów Bielskich", od kilku lat jest tablica z opisem żydowskiej historii w mieście.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

edytor: Paweł Tomczyk

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL