Nie można mówić o bezpiecznej przyszłości bez zdawania sobie sprawy z tego, jaki był obraz przeszłości – podkreślił w piątek wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk podczas prezentacji filmu „Oblężenie Warszawy”. „Mam nadzieję, że ten film pomoże zrozumieć, dlaczego domagamy się reparacji” – dodał przewodniczący Rady ISW.
Fakty związane z okolicznościami rezygnacji 23 sierpnia 1953 r. przez rząd PRL z reparacji od Niemiec podważają tezę o podjęciu wówczas poprawnego prawnie aktu Rady Ministrów – ocenia Józef Menes z Rady Instytutu Strat Wojennych. Dodaje, że sprawa wymaga ekspertyz prawnych.
W styczniu będziemy mieli końcowe wnioski, co do strat, jakie Polska poniosła w wyniku niemieckiej agresji i zbrodni, które zostały dokonane w czasie II wojny światowej - poinformował w piątek poseł PiS Marek Ast.
Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla agencji dpa poinformował, że podpisał dokument o utworzeniu Instytutu Strat Wojennych. Polski rząd przygotowuje się do zwiększenia politycznej, a przede wszystkim publicznej presji na Niemcy – pisze w tym kontekście w piątek dziennik „Welt”.
Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował w wywiadzie dla agencji dpa, że podpisał dokument ustanawiający Instytut Strat Wojennych. Kwestia odszkodowań wojennych „nie jest poza dyskusją, bo Polska została bardzo źle potraktowana, nie otrzymując reparacji” - powiedział.