Spycimierz w Łódzkiem to jedna z niewielu miejscowości w kraju, gdzie procesja Bożego Ciała rozpocznie się dopiero o godz. 17. Od rana na jej trasie mieszkańcy usypują barwne dywany z kwiatów. Tradycja ich tworzenia liczy 200 lat i w 2021 r. została wpisana na światową listę UNESCO.
Od rana na trasie przejścia procesji Bożego Ciała w Spycimierzu (Łódzkie) trwała wytężona praca przy komponowaniu kolorowych dywanów usypanych z kwiatów. Tradycja ich tworzenia liczy 200 lat i w ubiegłym roku została wpisana na światową listę UNESCO.
W pięciu miejscowościach w Polsce obchodom Bożego Ciała towarzyszy tradycja układania kwietnych dywanów. W Spycimierzu (woj. łódzkie) sięga ona 200 lat. Zwyczaj jest elementem budowania tożsamości kulturowej mieszkańców oraz czynnikiem integrującym społeczność – powiedziała PAP Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora NID.
Radość i duma przepełniają mieszkańców Spycimierza (Łódzkie) – w piątek świętowali wpisanie na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO kultywowanej przez nich tradycji dywanów kwiatowych tworzonych na Boże Ciało.
Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała została dziś wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To trzeci polski wpis, po szopkarstwie krakowskim wpisanym na listę UNESCO w 2018 r. i kulturze bartniczej wpisanej w 2020 r.
Kultywowana m.in. w Spycimierzu tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała zostanie wpisana na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Decyzja ma zostać ogłoszona w czwartek podczas 16. sesji Międzyrządowego Komitetu UNESCO w Paryżu.
Kultywowana m.in. w Spycimierzu tradycja układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała została zarekomendowana przez UNESCO do wpisania na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości – poinformował PAP burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek.