Pokazem filmu „Atlantydy” w reż. Walentyna Wasjanowicza Centrum Myśli Jana Pawła II zainauguruje 13 lipca przegląd filmowy „Pod wspólnym niebem”. W każdą środę lata na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej widzowie będą mogli oglądać filmy z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i z Indii.
Wyróżniające się w 2012 r. inicjatywy muzealne uhonorowano w piątek w Warszawie podczas finałowej gali nagród ministra kultury i dziedzictwa narodowego Sybilla 2012. Za najlepszą wystawę historyczną uznano ekspozycję Muzeum Historii Polski „Pod wspólnym niebem”.
Głównym przesłaniem wystawy "Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań i kultur (XVI-XVIII w.)", której wernisaż odbył się 2 maja na Zamku Królewskim w Warszawie, jest przedstawienie fenomenu dawnej Rzeczypospolitej – jednego z najbardziej zróżnicowanych językowo, wyznaniowo i kulturowo państw nowożytnej Europy.
Wystawa Muzeum Historii Polski „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)” uzyskała nominację w konkursie o nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego - Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2012.
STYCZEŃ - Najważniejsze wydarzenia zagranicznego programu kulturalnego, realizowanego w czasie polskiego przewodnictwa w Radzie UE w dziesięciu stolicach świata, można było zobaczyć na wystawie "Kultura w czasach prezydencji" otwartej Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.
Bardzo mało jest źródeł historycznych na temat uprawiania sportu przez naszych przodków przed 300-400 laty. Nieliczne dowodzą jednak, że robili to z pewnością i sportem się emocjonowali, choć nazywali go zupełnie inaczej. Na wystawie „Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)” zorganizowanej przez Muzeum Historii Polski „sportowe” ślady także można odnaleźć.
Poprzez wystawę „Pod wspólnym niebem” chcemy pokazać udany eksperyment wielokulturowości. Zaistniał on w innej epoce, ale lekcja, która z niego wypływa, również może mieć odniesienia do współczesności – mówi PAP dr. hab. Igor Kąkolewski. Ekspozycja będzie czynna na Zamku Królewskim w Warszawie do 31 lipca 2012 r. (PAP)
Gra „Spacer imć Pana Rocha do Króla Jegomości” wiąże się tematycznie z okresem I RP. W zabawie mogą brać osoby w różnym wieku. Gra zaczyna się w siedzibie Muzeum Historii Polski a kończy na Zamku Królewskim, gdzie czynna jest wielka wystawa przygotowana przez MHP„Pod wspólnym niebem…”.