Instytut Pamięci Narodowej zorganizował lekcję historii na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu uczniów VII LO im. K. K. Baczyńskiego. Młodzież poznała historię miejsca, w którym w latach 1945-56 chowano ofiary zbrodni komunistycznych.
Dzisiaj wraz z odejściem pani Hanny kończy się bardzo ważny, długi i piękny etap w nowożytnej historii naszego miasta – powiedział we wtorek podczas uroczystości pogrzebowych Hanny Gucwińskiej prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Szczątki siedmiu osób odnalazł zespół IPN na kwaterach Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, gdzie w latach 1945-56 chowano ofiary zbrodni komunistycznych – w tym m.in. żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na Cmentarzu Osobowickim Instytut Pamięci Narodowej realizuje już od 20 lat – powiedział PAP Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej i p.o. dyr. Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Dodał, że w przyszłym roku prace będą kontynuowane.
Kombatanci, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wojska wzięli udział w sobotę we wrocławskich uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odbyły się one pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego 1945-1956 na Cmentarzu Osobowickim.
Ostatni etap prac ekshumacyjnych szczątków więźniów–ofiar represji komunistycznych z lat 1945-56 rozpoczął się na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim. Po zakończeniu badań prowadzonych przez IPN powstanie tam Kwatera Wojenna Ofiar Terroru Komunistycznego.