Dziś wiele kwestii związanych z nowoczesnością uznajemy za zjawiska oczywiste i traktujemy je niemal bezrefleksyjnie. Ale gdy spojrzy się historycznie na proces ewoluowania nowoczesności, zwłaszcza polskiej nowoczesności, można dostrzec wiele sił i napięć, które tworzą obraz pasjonujący, dynamiczny i zarazem dramatyczny, tak jak dramatyczne były losy naszej ojczyzny.
Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z Biblioteką Uniwersytecką (BUW) zapraszają na wystawę „Czym jest Oświecenie?” z okazji 200-lecia Gabinetu Rycin BUW. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 maja do 17 czerwca w Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22).
Nie byłoby rewolucji komunistycznej, gdyby nie "zmiany umysłowe" elit europejskich w epoce Oświecenia, które doprowadziły do powołania "zawodowych rewolucjonistów" - powiedział prof. Wojciech Roszkowski podczas debaty poświęconej stuleciu puczu bolszewickiego w Rosji.
Na czym polegał sukces Dominika Merliniego? W jaki sposób korzystał z dorobku europejskiej architektury swoich czasów? Czy rzeczywiście był wybitnym architektem, a może tylko uzdolnionym dekoratorem? - odpowiedzi na te pytania dotyczące nietuzinkowej postaci królewskiego architekta można będzie poznać w środę, 13 kwietnia, o godz. 18 podczas najbliższego wykładu z cyklu Oświeceniowa Republika Marzeń w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.
Szkoła Rycerska była pierwszym krokiem do reformy Rzeczypospolitej, działaniem na rzecz jej cywilizacyjnego rozwoju - mówi w wywiadzie dla PAP prof. Tadeusz Cegielski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
Funkcja historyczna i kulturotwórcza Łazienek Królewskich, jako centrum wystawienniczego, konferencyjnego i miejsca spotkań to idee, jakie - zdaniem uczestników wtorkowej konferencji "Nowe świadectwa-nowe znaczenia" - powinny przyświecać działalności stołecznej placówki. Podczas dwudniowej konferencji przewidziano blisko 20 wystąpień historyków sztuki, muzealników, varsavianistów.
1 marca 2012 roku w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie o godz. 18:00 odbędzie się Wieczór Promocyjny wyjątkowego dzieła literackiego i źródła historycznego "Pamiętników króla Stanisława Augusta", w którego edycję były zaangażowane dwie instytucje: Instytut Studiów Słowiańskich Uniwersytetu Sorbony i Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie w Paryżu.
Ekspozycje godne ostatniego władcy otwarto na Zamku Królewskim oraz w Muzeum Łazienkach Królewskich. Są obrazy, pamiątki historyczne, archiwalia i wizualizacja w 3D Dość uproszczonych ocen na temat monarchy. Tak można odczytać intencję przygotowanej w zamku ekspozycji „Stanisław August – ostatni król Polski. Polityk, mecenas, reformator 1764 – 1795". Zaaranżowano ją, jak przystało na bohatera, wystawnie i ze smakiem. Dzieło w klamrach
Zamek Królewski w Warszawie zaprasza na wykłady z cyklu "Stanisław August i jego Rzeczpospolita. Dramat państwa, odrodzenie narodu". Wykład: "Insurekcja 1794 r. Kościuszko – Stanisław August" wygłosi dr Jerzy Kowecki z Instytutu Historii PAN. 1 grudnia 2011, godz. 17.00. Sala Koncertowa