Jaki był historyczny wygląd poznańskich Garbar? Gdzie znajdują się galerie sztuki, skwery, zakłady rzemieślnicze? Tego wszystkiego dowiedzieć się można z nowopowstałej mapy „Fyrtla Garbary”. Darmowe publikacje można otrzymać m.in. w Informacji Turystycznej na Starym Rynku.
Zarysy zachowanych i nieistniejących już w Poznaniu fortyfikacji z XIX wieku, z czasów zaborów, można znaleźć na mapie na Portalu Systemu Informacji Przestrzennej. Ukazuje ona także zarys fortów na tle obecnych zabudowań w mieście.
W Poznaniu powstała unikatowa w skali kraju mapa "Z bliska / Z daleka", w której zebrane i opisane zostały murale, graffiti, neony i typografia miasta. Publikacja jest nieodpłatnie dostępna w sieci oraz m.in. w miejskich placówkach kulturalnych.
Twórcy pierwszego atlasu narodowego Polski, geografowi i kartografowi - Eugeniuszowi Romerowi - poświęcona jest wystawa "Geograficzno-statystyczny atlas Polski Eugeniusza Romera", którą do końca stycznia można oglądać w gmachu głównym Biblioteki Narodowej.
Ponad 50 rzadkich i unikatowych dzieł kartograficznych od XV wieku do współczesności obejrzeć można na otwartej we wtorek w PAN Bibliotece Gdańskiej wystawie "Mapa i jej historia". Ekspozycja pokazuje jak przez wieki zmieniała się treść mapy i jej forma.
Każdy chętny - dziecko i dorosły - może otrzymać od kancelarii premiera specjalny prezent z okazji rocznicy przemian 1989 roku. Będzie nim mapa "Polska - 25 lat wolności" narysowana przez znanych ilustratorów dla dzieci Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.
Uczniowie, którzy 1 września rozpoczną naukę w klasach I szkół podstawowych otrzymają od kancelarii premiera specjalny prezent. Będzie nim mapa "Polska - 25 lat wolności" narysowana przez znanych ilustratorów dla dzieci Aleksandrę i Daniela Mizielińskich.
W Polsce znajduje się ok. 540 mogił, w których spoczywa ponad 7,6 tys. powstańców styczniowych. Mapę miejsc pochówku uczestników najdłuższego zrywu niepodległościowego przeciw Rosji prezentuje portal historyczny www.dzieje.pl.
Powstaje interaktywna mapa miejsc ciekawych na Śląsku i w Zagłębiu - projekt, którego twórcami są młodzi ludzie chcący pokazać wyjątkowość swoich miast. W projekcie udział może wziąć każdy, kto napisze interesującą historię, zrobi ciekawe zdjęcie.