Konieczna jest ochrona prawna stref buforowych przy zabytkach wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO – powiedział w czwartek PAP archeolog i historyk dr Andrzej Przychodni. Dodał, że ryzyko utraty statusu UNESCO przez Krzemionki, spowodowane działalnością pobliskiej kopalni, dobitnie to pokazuje.
Mieszkańcy Śródborza (Świętokrzyskie) sprzeciwiają się planom rozbudowy kopalni żwiru i piasku w bezpośrednim sąsiedztwie neolitycznego pola górniczego wpisanego na listę UNESCO. Wsparcie protestującym zadeklarowali przedstawiciele władz lokalnych oraz parlamentu.
Kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mogą zostać z niej skreślone. Zagrożenie wynika z działalności pobliskiej kopalni wapienia, która chce zwiększyć wydobycie - przestrzega dyrekcja muzeum archeologicznego w Ostrowcu Św.
Rozpoczęły się prace związane z modernizacją podziemnej trasy utworzonej z połączenia pokopalnianych wyrobisk z okresu neolitu w Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie „Krzemionki” k. Ostrowca Świętokrzyskiego – trasa została zamknięta dla zwiedzających.
To jest potwierdzenie przez międzynarodowe gremium, które zajmuje się ochroną zabytków, wartości, którą dokładnie znamy od wielu lat – ocenia w rozmowie z PAP wagę wpisu Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO kustosz w dziale archeologii Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu „Krzemionki” Artur Jedynak.
Na 43. sesji komisji dziedzictwa UNESCO w sobotę wpisano na prestiżową listę tej organizacji kopalnie krzemienia pasiastego i neolityczne osady w Krzemionkach Opatowskich – poinformowała agenda ONZ na swoim profilu na Twitterze.
Wpisanie Krzemionek na listę światowego dziedzictwa UNESCO to nobilitacja i jednocześnie zobowiązanie – podkreślił wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński. Powiat zarządza Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim, któremu podlegają unikatowe neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego.
Warsztaty i pokazy archeologii eksperymentalnej, przybliżające aktywność człowieka w epoce neolitu i wczesnej epoce brązu, odbędą się weekend w Rezerwacie „Krzemionki” k. Ostrowca Świętokrzyskiego, w ramach IV Krzemieniowskich Spotkań z Epoką Kamienia.
Wniosek o wpisanie neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach na tzw. polską listę informacyjną, poprzedzającą zgłoszenie na listę światowego dziedzictwa UNESCO, przygotowuje dyrekcja Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.