Powstanie zamojskie do dzisiaj czeka na swoje miejsce w historiografii, w pamięci narodowej i w pamięci prawdy o II wojnie światowej – podkreślił w środę prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podczas odsłonięcia pomnika Powstania Zamojskiego w Bondyrzu (Lubelskie).
Suwerenna Polska przygotowała projekt ustawy o ustanowieniu 27 listopada Narodowym Dniem Powstania Zamojskiego. Jak podkreślił w piątek w Zamościu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Powstanie Zamojskie zasługuje na upamiętnienie przez całą Polskę i na prawdziwy film.
Posłowie uczcili 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego. Sejm „oddaje hołd Dzieciom Zamojszczyzny i wszystkim ofiarom zbrodni oraz żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego, którzy walcząc o wolną ojczyznę, nieśli pomoc i ratunek mieszkańcom Zamojszczyzny” – podkreślono w uchwale.
W Warszawie upamiętniono w niedzielę 80. rocznicę wybuchu Powstania Zamojskiego. O tym heroicznym sprzeciwie należy nie tylko głośno mówić, lecz opowiadać w kategoriach sukcesu – zaznaczyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście odczytanym podczas uroczystości.
Ponad 100 tys. mieszkańców, w tym 30 tys. dzieci, wypędzono z domów w czasie wysiedleń Zamojszczyzny. Akcja, którą Niemcy rozpoczęli 27 listopada 1942 r., została przerwana dzięki walce Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Było to jedno z największych powstań w okupowanej Europie.