Siedem lokomotyw weźmie ostatecznie udział w 28. Paradzie Parowozów, która odbędzie się w najbliższą sobotę w Wolsztynie (Wielkopolskie). Od niedzieli pasażerowie mogą wziąć udział w przejazdach pociągami prowadzonymi przez zabytkowe parowozy z różnych stron Europy.
Tuż po wyborach samorządowych konieczne będzie ustalenie nowej formuły działania Parowozowni Wolsztyn – powiedział PAP wicemarszałek wielkopolski Wojciech Jankowiak. Wyjaśnił, że unikatowa w skali świata instytucja generuje coraz większe koszty, na które nie stać utrzymujące je samorządy.
Nie ma szans, by w najbliższych latach na tory wróciła stojąca w Parowozowni Wolsztyn, słynna lokomotywa „Piękna Helena”. Władze województwa wielkopolskiego i parowozowni przyznają, że na razie nie ma środków na jej naprawę.
W przyszłym roku Parowozownia Wolsztyn będzie miała dwa sprawne parowozy – powiedział PAP dyrektor tej instytucji Waldemar Ligma. W perspektywie następnych dwóch lat placówka może dysponować nawet czterema działającymi lokomotywami parowymi.
Na spędzenie Święta Niepodległości w prowadzonym przez parowóz pociągu jadącym z Wolsztyna do Poznania zaprasza Parowozownia Wolsztyn. Celem wyjazdu będzie Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu, gdzie stoi unikatowy, zrekonstruowany pociąg pancerny nr 11 „Poznańczyk”.
Kilka tysięcy osób przyjechało w poniedziałek do Parowozowni Wolsztyn w woj. wielkopolskim podziwiać parowozy w ruchu. Choć wszystkie wolsztyńskie lokomotywy są obecnie w naprawie, na imprezie jeździły ich wierne kopie w skali 1:10.
1 maja w Parowozowni Wolsztyn odbędzie się, po kilkuletniej przerwie, parada parowozów. Tym razem będzie to wydarzenie w wersji mini – z udziałem parowozów w skali 1: 10; pełnowymiarowa parada, z dużymi pojazdami, odbędzie się w sierpniu.