Muzeum Kunsthaus w Zurychu postanowiło sprawdzić czy obrazy z prezentowanej kolekcji, między innymi Claude'a Moneta i Vincenta van Gogha, nie zostały zrabowane właścicielom przez nazistów. Dopóki nie zostanie to wyjaśnione, płótna pozostaną wycofane z ekspozycji - poinformowało w sobotę BBC.
Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska „reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o +polskim współudziale w zbrodni Holokaustu+. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów” – pisze w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ambasadorowie Polski i Izraela w Szwajcarii wspólnie odsłonili tablicę „Dom Życia” (House of life) na bramie ambasady RP w Bernie – podaje na Twitterze polska placówka w Szwajcarii.
Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Kościuszki w Solurze zapraszają na promocję albumu „Polskie ślady w Solurze i Zuchwilu / Polnische spuren in Solothurn und Zuchwil”, która odbędzie się 18 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 w Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica PAN (ul. Nowy Świat 72) w Warszawie.
Od soboty w galerii Hauser & Wirth w Zurychu można oglądać ekspozycję poświęconą twórczości polskiej malarki i poetki żydowskiego pochodzenia Erny Rosenstein. To pierwsza monograficzna wystawa artystki w Europie, poza granicami Polski.
W naszej nowej siedzibie – kompleksie Schwanen w Rapperswilu – mamy szansę rozwinąć skrzydła – mówi PAP dyrektor Muzeum Polskiego w Rapperswilu Anna Buchmann. Będziemy mówić o naszej historii i pokazywać naszą kulturę – dodaje,
Zakupiony przez Polskę kompleks Schwanen w Rapperswilu, w którym siedzibę będą miały m.in. Muzeum Polskie w Rapperswilu oraz szwajcarski oddział Instytut Pileckiego, to będzie nasze kolejne okno na świat – mówi PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Muzeum Narodowe Polskie na zamku w szwajcarskim Rapperswilu przez ponad 150 lat istnienia przechodziło niezwykłe koleje losu. Było centrum polskiego życia naukowego i społecznego na emigracji, później miejscem pamięci Tadeusza Kościuszki. Po II wojnie miało nawet się stać ośrodkiem sowieckiej propagandy, do czego szczęśliwie nie doszło. Odrodziło się w 1975, a po 1989 r. ponownie współpracowało z Polską. Od 2008 r. było zagrożone likwidacją przez lokalne szwajcarskie władze. W ratowanie Muzeum polskie państwo angażowało się od kilku lat.
Muzeum Polskie pozostanie w Rapperswilu. W mieście powstanie także szwajcarski oddział Instytutu Pileckiego. Wspólną siedzibą obu instytucji będzie zakupiony przez państwo polskie kompleks Schwanen w Rapperswilu – ogłosił podczas wizyty w tym szwajcarskim miasteczku wicepremier Piotr Gliński.
Film Filipa Jana Rymszy „Komar” znalazł się wśród dziesięciu produkcji w konkursie międzynarodowym 26. Geneva International Film Festival, który odbędzie się w dniach 6–15 listopada – podaje w czwartek na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).