Rosyjski historyk Arsienij Borisowicz Roginski, nauczycielka ratująca Żydów podczas wojny Ewelina Lipko-Lipczyńska i szwedzki dyplomata ratujący węgierskich Żydów Raoul Wallenberg to kolejni upamiętnieni w czwartek w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych.
Ewelina Lipko-Lipczyńska, Arsienij Borisowicz Roginski oraz Raoul Wallenberg zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwego 2019. Wiosną zostaną posadzone poświęcone im drzewka oraz odsłonięte kamienie z pamiątkową inskrypcją w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego.
Warszawski kościół Wszystkich Świętych otrzymał w środę tytuł "House of life", czyli "Dom życia". Międzynarodowa Fundacja Raoula Wallenberga nadaje go miejscom, w których w czasie Holocaustu były ratowane osoby narodowości żydowskiej.
Rodzina Raoula Wallenberga, szwedzkiego dyplomaty, który ratował węgierskich Żydów podczas II wojny światowej, zwraca się do rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa z wnioskiem o materiały, które mogą wyjaśnić jego los - poinformowało radio Echo Moskwy.
Władze Szwecji potwierdziły w poniedziałek, że formalnie uznały Raoula Wallenberga za zmarłego, 71 lat po tym jak zaginął on na Węgrzech. W czasie drugiej wojny światowej ten dyplomata ratował Żydów; w 1945 r. został aresztowany przez Armię Czerwoną i zniknął.
Urząd m. st. Warszawa, Ambasady Szwecji, Węgier i Izraela oraz Dom Spotkań z Historią zapraszają w czwartek na debatę zatytułowaną „Nie mógłbym postąpić inaczej” – o odwadze cywilnej i wartych naśladowania postawach. Debata zainspirowana życiem i dziełem Raoula Wallenberga będzie połączona z pokazem filmu dokumentalnego „Wojna Raoula Wallenberga” (reż. Gregor Nowinski).
W 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w stolicy odsłonięto tablicę poświęconą Raoulowi Wallenbergowi z okazji nadania ulicy jego imienia. W uroczystości wzięła udział m.in. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz ambasadorowie Szwecji, Izraela i Węgier.