W nowojorskim stowarzyszeniu prawników o specyfice i zagrożeniach Europy Środkowej w kontekście agresji na Ukrainę oraz pomocy USA, mówili w poniedziałek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski i szefowa Instytutu Piłsudskiego Iwona Korga. Podkreślili konieczność czerpania z doświadczeń historycznych.
Europa Środkowo-Wschodnia tworzy bardzo ważną część różnorodności europejskiej w najlepszym tego słowa znaczeniu – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk.
Pamięć w narodach Europy Środkowej i Wschodniej jest zdecydowanie inna niż na Zachodzie. Myślę, że jest znacznie żywsza, bardziej wypełniona treścią – mówi PAP prof. Wojciech Roszkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trwa Kongres Pamięci Narodowej organizowany przez IPN.
W piątek, w rocznicę napaści Rosji na Ukrainę, odbyło się uroczyste odsłonięcie nowego elementu pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie poświęconego ofiarom komunizmu i imperializmu rosyjskiego odpowiedzialnego za zbrodnie przeciwko ludzkości wobec narodów Europy Środkowo-Wschodniej.
Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani „ruskim mirem” Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie poprzez dumne veto, rzucone przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią – pisze historyk prof. Andrzej Nowak.
Dr Kamil Ruszała opisujący uchodźstwo z Galicji podczas I wojny światowej oraz prof. Michał Masłowski, autor książki „Mity i symbole polityczne Europy Środkowo-Wschodniej” zostali laureatami 22. nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, przyznawanej za badania dziejów Europy Środkowo-Wschodniej.
Podczas czwartkowej gali z okazji II Międzynarodowego Festiwalu Telewizyjnego Heart of Europe nagrodzono najlepsze produkcje zgłoszone przez nadawców publicznych z Europy Środkowo–Wschodniej. Jury przyznało 11 nagród i dwa wyróżnienia w 5 kategoriach. Przyznano też nagrodę specjalną Zarządu TVP
Ponawiamy nasze poparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy; nie uznajemy i nigdy nie uznamy rosyjskich prób zaanektowania jakiejkolwiek części terytorium Ukrainy – podkreślają we wspólnym oświadczeniu prezydenci państw Europy Środkowo-Wschodniej będących członkami NATO.
„Rosyjski imperializm na wojnie z Europą Środkowo-Wschodnią” – to tytuł tekstu Andrzeja Dudy, opublikowanego w sobotę na stronie internetowej włoskiego dziennika „Il Messaggero”. Prezydent RP ostrzega, że Rosja zawsze chce władzy nad tym regionem.
Nie ma wolności i niepodległości dla Ukraińców, Białorusinów i Litwinów bez wolnej i niepodległej Polski. To nie jest nowa myśl, ale to jest podstawa – podkreślił Główny Historyk Muzeum Historii Polski, badacz dziejów Polski w XVIII w. Richard Butterwick-Pawlikowski podczas XII Kongresu Polska Wielki Projekt.