Pamięć w narodach Europy Środkowej i Wschodniej jest zdecydowanie inna niż na Zachodzie. Myślę, że jest znacznie żywsza, bardziej wypełniona treścią – mówi PAP prof. Wojciech Roszkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Trwa Kongres Pamięci Narodowej organizowany przez IPN.
Podczas Kongresu Pamięci Narodowej prof. Wojciech Roszkowski wziął udział m.in. w panelu "Polityka pamięci i polityka historyczna – doświadczenie krajów Europy Środkowo-Wschodniej okiem historyków".
"Pamięć w narodach Europy Środkowej i Wschodniej jest zdecydowanie inna niż na Zachodzie. Myślę, że jest znacznie żywsza, bardziej wypełniona treścią. Tyle tylko, że jest ona bardzo zróżnicowana. To jest to, co nas różni od Europy Zachodniej – w Europie Zachodniej uśredniono pewne przekazy, czego niechlubnym przykładem jest Dom Historii Europejskiej. Wszyscy wszystko wiedzą, tylko o wschodzie Europy w zasadzie nie wiedzą nic" – powiedział PAP prof. Wojciech Roszkowski. "My natomiast wiemy dużo, tylko ta wiedza jest bardzo zróżnicowana, bo dotyczy naszych poszczególnych tożsamości, a ich jest kilkanaście" - dodał.
Zdaniem historyka, "pamięć Polaków o historii jest bardzo zróżnicowana". "Jeśli chodzi o historię dawniejszą, to wydaje mi się, że nie jest najgorzej, bo w szkołach jest to przerabiane wielokrotnie. Natomiast najgorzej wygląda pamięć o historii najnowszej. Młodzież tego nie pamięta, chociaż to było niedawno. A to jest problem, bo właśnie historia najnowsza w zasadniczej mierze określa nasze postawy, tożsamość obywateli żyjących w dzisiejszej Polsce" – powiedział prof. Roszkowski.
W dniach 13-15 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia" odbywa się Kongres Pamięci Narodowej. W 26 panelach poświęconych historii Polski XX wieku wezmą udział historycy z Polski i zza granicy, m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Stéphane Courtois, prof. Stephen Hicks, prof. Hans-Jürgen Bömelburg, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Ladislav Kudrna, publicyści, dziennikarze, społecznicy, blogerzy oraz osoby związane bezpośrednio związane z historią naszego kraju, m.in. córka gen. Andersa – Anna Maria Anders.
IPN organizuje także liczne wydarzenia edukacyjne i kulturowe, festiwal filmowy, strefę nowych technologii, wystawy multimedialne. Przewidziano również strefę edukacyjną dla najmłodszych oraz spotkania z grupami rekonstrukcji historycznej.
Materiał wideo dostępny na https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1560682%2Ckongres-pamieci-narodowej-ipn-prof-roszkowski-pamiec-w-narodach-europy (PAP)
Autorka: Anna Kruszyńska
akr/ dki/