Pochówków na odkrywanym cmentarzu w kompleksie Ducha Świętego w Toruniu mogą być setki - powiedział PAP prof. Wojciech Chudziak, kierownik Instytutu Archeologii UMK. Zdaniem antropologa prof. Tomasza Kozłowskiego odkryte już szczątki mogą pochodzić z najstarszej części nekropolii.
Archeolodzy z UMK odkryli pochówki w XIII-wiecznym kompleksie św. Ducha przy Bramie Klasztornej w Toruniu. To jeden z najstarszych toruńskich cmentarzy. Naukowcy spodziewają się bardzo dużej liczby szkieletów. Pierwszy z ujawnionych może być szkieletem kobiety z XIII w.
Wojewódzki Konserwator Zabytków rozpocznie w przyszłym tygodniu procedurę wpisu do rejestru zabytków archeologicznych reliktów kompleksu św. Ducha na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu — dowiedziała się PAP. Sprawę możliwego złamania prawa przy zalaniu wodą reliktów zbada Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy.
Gdyby to był „zwykły” obywatel, to sprawa byłaby pewnie już w prokuraturze. Ten cały łańcuch kolejnych zaniechań jest tu wręcz niebywały – powiedział prof. Tomasz Kozłowski z UMK o zalaniu reliktów średniowiecznego kompleksu św. Ducha w Toruniu. Dodał, że „lokalnie zostały chyba wyczerpane wszystkie możliwości”.
Odkryte na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim relikty kompleksu św. Ducha należy zabezpieczyć na zimę tak, aby wiosną łatwo wrócić do koniecznych, dalszych badań archeologicznych — powiedziała PAP prof. Krystyna Sulkowska-Tuszyńska, rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego.