W Puźnikach podczas ekshumacji znaleziono fragmenty szkieletów co najmniej 42 osób - kobiet, mężczyzn i dzieci. Po przeprowadzeniu analiz laboratoryjnych zostanie podana ostateczna liczba ofiar, ich płeć i wiek - podano w komunikacie MKiDN, Fundacji "Wolność i Demokracja", Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz IPN.
Według kierującego polsko-ukraińską grupą roboczą ds. dialogu historycznego posła KO Pawła Kowala prowadzone w Puźnikach ekshumacje to przełom w relacjach obu krajów. Dodał, że udało się wypracować rozwiązania, które zarówno Polakom, jak i Ukraińcom ułatwią poszukiwania szczątków bliskich.
Mija tydzień od rozpoczęcia poszukiwań szczątków Polaków pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów i pochowanych w zbiorowej mogile w nieistniejącej wsi Puźniki na zachodzie Ukrainy. W czwartek (1 maja) mimo długiego weekendu w Polsce archeolodzy nadal prowadzili tam prace.
Zespół badawczy, prowadzący ekshumacje w Puźnikach, ustalił zasięg i wielkość mogiły; przystąpił do podejmowania szczątków, które bez wyjątku, zostaną poddane identyfikacji - napisano w komunikacie MKiDN, Fundacji "Wolność i Demokracja", Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz IPN.
Ekshumacje w Puźnikach prowadzone są zgodnie z planem - poinformował w sobotę PAP rzecznik MKiDN Piotr Jędrzejowski. Zaznaczył, że strona polska od początku wskazywała, że będzie informowała o przebiegu prac po zakończeniu kolejnych etapów.
Jest nadzieja, że ekshumacje polskich ofiar zbrodni wołyńskiej, które rozpoczęły się w dawnej wsi Puźniki w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy, pozwolą podjąć poszukiwania także w innych miejscach w tym kraju – usłyszała PAP od uczestników prac ekshumacyjnych.
W Puźnikach w obwodzie tarnopolskim na zachodzie Ukrainy rozpoczęły się w czwartek prace ekshumacyjne polskich ofiar zbrodni wołyńskiej - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Specjaliści z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie pobiorą w sobotę (8 marca) materiał genetyczny od mieszkańców dolnośląskich Ratowic, który później posłuży do identyfikacji ofiar zbrodni UON i UPA w Puźnikach na Ukrainie. Ekshumacje ofiar mordu z lutego 1945 r. w Puźnikach planowana jest wiosną tego roku.
Odnalezienie ofiar zbrodni w Puźnikach przypomina o mniej znanych epizodach rozprawy ukraińskich nacjonalistów z Polakami. „Zbrodnia w Puźnikach była jednym z ostatnich tak znaczących i brutalnych ataków na polską ludność” – mówi PAP dr Damian Markowski, badacz zbrodni UPA na Podolu.
W Puźnikach na Ukrainie specjaliści polscy i ukraińscy odnaleźli zbiorowy dół, w którym w 1945 r. złożono ciała pomordowanych mieszkańców wsi, ofiar ukraińskich nacjonalistów. Wystąpiono do władz ukraińskich o zgodę na przeprowadzenie ekshumacji - podał w piątek na Twitterze minister w KPRM Michał Dworczyk.