Brytyjski historyk Roger Moorhouse przypomniał we wtorek na Twitterze historię "jednego z najbardziej symbolicznych zdjęć II wojny światowej, które zostało zrobione w Warszawie", przedstawiających dziewczynkę opłakującą zabitą siostrę.
Bez ludzi o takich charakterach jak Zygmunt Aksienow Polska nie miałaby szans na przetrwanie – podkreślił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, wspominając zmarłego kilka dni temu „Chłopca z kanarkiem” z kronik filmowych Juliena Bryana z obrony Warszawy w 1939 r.
Fotografie Bryana były swoistym protestem przeciwko okrucieństwu, a jednocześnie wołaniem o pomoc dla Polski – napisała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście skierowanym do uczestników czwartkowej uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Annę Kostewicz i Juliena Bryana.
W czwartek 30 września w Warszawie odbędzie się odsłonięcie tablicy upamiętniającej Annę Kostewicz, ofiarę niemieckiego nalotu z 13 września 1939 r., oraz amerykańskiego reportera Juliena Bryana. Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.
W Kijowie otwarto wystawę fotografii Juliena Bryana, zorganizowaną przez IPN i ambasadę RP przy wsparciu kijowskich władz, z jego pobytów na sowieckiej Ukrainie. Bryan to amerykański dokumentalista, który m.in. uwiecznił pierwsze dni II wojny światowej w Warszawie.
Tradycja ścisłego reglamentowania, co wolno fotografować, a czego nie w Związku Sowieckim, a wcześniej i później w Rosji, sięga początków historii fotografii. Dobrze ilustruje to obszerny album wydany właśnie przez IPN, zbierający plon kilkunastu wypraw filmowych znanego amerykańskiego dokumentalisty, Juliena Bryana.
Instytut Pamięci Narodowej organizuje dyskusję wokół publikacji „Najbardziej tajemniczy kraj świata”. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959. Spotkanie będzie transmitowane online 28 września (poniedziałek), o godz. 16.00 z Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Warszawie.
„Najbardziej tajemniczy kraj świata. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959” to tytuł dwujęzycznego albumu, którego publikację zapowiedziało Wydawnictwo IPN. To jedna z kilkunastu nowych propozycji książkowych Instytutu.
Tragedia upadającej we wrześniu 1939 r. Warszawy na fotografiach Juliena Bryana to temat jednej z wystaw na Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. W piątek słynną kolekcję amerykańskiego fotografa i filmowca zaprezentował tam Instytut Pamięci Narodowej.
Polonia i Amerykanie w polskim konsulacie generalnym w Nowym Jorku uczcili w czwartek 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Ilustracją tragicznych wydarzeń była projekcja dokumentu „Korespondent Bryan”, opartego na autentycznych materiałach z 1939 roku.