Erich von dem Bach-Zelewski, Heinz Reinefarth, Oskar Dirlewanger i Bronisław Kamiński – to nazistowscy zbrodniarze, nieosądzeni za swe czyny, odpowiedzialni za rzeź warszawiaków w 1944 r. Łącznie w czasie powstania zginęło ok. 180 tys. cywilów.
Dziennik żołnierza RONA, protokół z przesłuchania niemieckiego jeńca, relacja z miejsca masakry ludności cywilnej przy ul. Gdańskiej oraz archiwalne fotografie z powstania warszawskiego - to tylko niektóre z materiałów udostępnionych przez Centralne Archiwum Wojskowe PAP i prezentowanych na portalu dzieje.pl.
68 lat temu w pierwszych dniach powstania warszawskiego hitlerowcy zamordowali od 40 do 60 tys. mieszkańców Woli. O pamięć o ofiarach rzezi apelowała w niedzielę prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości upamiętniającej te wydarzenia.
Prelekcjami, filmami, spotkaniami ze świadkami historii oraz wystawą zdjęć stołeczny IPN uczci w niedzielę na Woli 68. rocznicę rzezi mieszkańców dzielnicy. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Wola Pamięci 1944" - 5 sierpnia 2012 r.
28 października br. w Domu Spotkań z Historią odbędzie się spotkanie poświęcone książce "Czarni myśliwi. Brygada Dirlewangera". Autorem wprowadzenia do dyskusji będzie Łukasz Krzyżanowski (Instytut Socjologii UW). Gośćmi spotkania będą: dr Marcin Zaremba (Instytut Historyczny UW) oraz dr Michał Bilewicz (Katedra Psychologii Osobowości UW).