Prelekcjami, filmami, spotkaniami ze świadkami historii oraz wystawą zdjęć stołeczny IPN uczci w niedzielę na Woli 68. rocznicę rzezi mieszkańców dzielnicy. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu "Wola Pamięci 1944" - 5 sierpnia 2012 r.
"Wola Pamięci 1944" to projekt, którego celem jest upamiętnienie oraz przypomnienie wydarzeń związanych ze zbrodniami niemieckimi wobec ludności warszawskiej Woli, gdzie - jak szacują historycy - w pierwszych dniach sierpnia 1944 roku zostało zamordowanych przez oddziały niemieckie od 40 do 60 tys. osób. Celem inicjatywy jest godne upamiętnienie znanych i nieznanych z nazwiska ofiar niemieckiej zbrodni w czasie Powstania Warszawskiego. Projektu adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Woli.
"Chcemy zwrócić ich uwagę na fakt, iż z wieloma miejscami, które co dzień mijają, związane są tragiczne losy ludności Warszawy. Działania, które zostały zaplanowane będą miały przede wszystkim charakter informacyjno-edukacyjny. Całość odbędzie się w specjalnie ustawionym namiocie u zbiegu ul. Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia, obok krzyża znajdującego się w miejscu upamiętniającym największy na Woli masowy mord" - powiedział PAP koordynator przedsięwzięcia, pracownik Biura Edukacji Publicznej IPN Rafał Pękała.
Istotnym elementem projektu będą spotkania ze świadkami historii. Będą one miały charakter pośredni – przez możliwość zapoznania się ze fragmentami nagrań wypowiedzi dotyczących doświadczeń i przeżyć świadków historii oraz bezpośredni - dzięki spotkaniom z uczestnikami tamtych wydarzeń. Będzie można również obejrzeć wystawę uzupełnionych historycznym komentarzem fotografii, ukazującą losy ludności cywilnej na Woli w czasie Powstania Warszawskiego, a także wysłuchać krótkich prelekcji o historii Woli.
Piętnastominutowe wykłady odbędą się kwadrans przed i po pełnej godzinie, począwszy od godz. 10. Uzupełnieniem odczytów, wygłoszonych przez specjalistów z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Woli oraz IPN, będą kilkuminutowe archiwalne filmy dokumentalne związane z ludnością oraz miejscami pamięci na Woli. Projekt "Wola Pamięci 1944" to również okazja do rozmowy z ekspertami, naukowcami, badaczami zbrodni niemieckich m.in. prokurator IPN zajmującą się śledztwem w sprawie rzezi Woli Jolantą Chankowską.
Podczas realizacji działań Instytut Pamięci Narodowej zwróci się do mieszkańców Woli z apelem o zgłaszanie się bezpośrednich i pośrednich świadków oraz rodzin ofiar w celu udokumentowania ich świadectwa. IPN chce w przyszłości upamiętniać ofiary niemieckiego ludobójstwa, podając nie tylko ich liczbę, ale pokazując indywidualny charakter zbrodni, przywołując konkretne historie i osoby. (PAP)
akn/ abe/