W sobotę mija 50 lat od olimpijskiego triumfu drużyny trenera Kazimierza Górskiego. 10 września 1972 roku w finale turnieju igrzysk w Monachium biało-czerwoni pokonali Węgrów 2:1. To jeden z największych sukcesów w historii polskiego futbolu.
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał w niedzielę, że to „haniebne”, iż Berlinowi zajęło pięć dekad uzgodnienie rekompensaty dla pogrążonych w żałobie rodzin izraelskich ofiar ataku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.
Ulrich Wegener, twórca legendarnej niemieckiej jednostki antyterrorystycznej GSG9, nie żyje. Dowódca brawurowej akcji uwolnienia zakładników z porwanego przez palestyńskich terrorystów samolotu Lufthansy w Mogadiszu zmarł w wieku 88 lat – podał w środę "Bild".
W niedzielę 10 września minie 45 lat od olimpijskiego triumfu drużyny trenera Kazimierza Górskiego. W finale turnieju igrzysk w Monachium biało-czerwoni pokonali Węgrów 2:1. To jeden z największych sukcesów w historii polskiego futbolu.
Prezydenci Niemiec i Izraela - Frank-Walter Steinmeier i Reuwen Riwlin - otworzyli w środę w Monachium muzeum poświęcone ofiarom terrorystycznego zamachu na izraelskich sportowców podczas letnich igrzysk olimpijskich w 1972 roku.
10 września minie 40 lat od olimpijskiego triumfu drużyny trenera Kazimierza Górskiego. W finale turnieju igrzysk w Monachium biało-czerwoni pokonali Węgrów 2:1. To jeden z największych sukcesów w historii polskiego futbolu.
W poniedziałek minie 40 lat od zdobycia przez polskich piłkarzy złotego medalu olimpijskiego w Monachium. Igrzyska te zapisały się na kartach historii także z powodu zamachu terrorystycznego. "Było bardzo nerwowo" - wspomina Włodzimierz Lubański. Polska Agencja Prasowa: Jakie są pana pierwsze skojarzenia z igrzyskami olimpijskimi w Monachium?
5 września 1972 roku, w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Monachium z rąk palestyńskich porywaczy zginęło 11 członków izraelskiej ekipy sportowej - zawodników i trenerów. Był to pierwszy w historii igrzysk atak terrorystyczny. Po raz pierwszy też ogłoszono przerwę w rozgrywaniu zawodów.
W środę obchodzono 40-lecie tragicznych wydarzeń na igrzyskach olimpijskich w Monachium. 5 września 1972 roku z rąk palestyńskich terrorystów zginęło 11 członków ekipy izraelskiej oraz jeden niemiecki policjant.
Igrzyska 1968 r. w Meksyku poprzedziła masakra studentów na Placu Trzech Kultur (Tlatelolco). Na dziewięć dni przed otwarciem imprezy rząd użył sił zbrojnych do stłumienia protestów studentów, którzy chcieli zwrócić uwagę świata na autorytarne władze kraju. Ponad 200 protestujących straciło życie od kul wojsk rządowych.