Firma Braci Łopieńskich to prawdziwy fenomen i miejsce zasłużone dla polskiej kultury, może po 162 latach istnienia bezpowrotnie zniknąć z mapy Warszawy. Odlewano tu z brązu m.in. najwspanialsze pomniki stolicy. Warto ją ocalić dla przyszłych pokoleń - powiedziała PAP historyk sztuki i antykwariusz dr Monika Bryl.
Trzeba młodym pokazać współczesną twarz polskiego rzemiosła - powiedział PAP prof. Jan Klimek, nowo wybrany prezes Związku Rzemiosła Polskiego. Zauważył, że „przez ostatnie dekady szkolnictwo zawodowe zostało zniszczone, a młodzi ludzie oszukani”.
Portrety współczesnych rzemieślników prowadzących pracownie stolarskie, ceramiczne czy kaletnicze znalazły się na wystawie w Muzeum Warszawskiej Pragi. Chcieliśmy pokazać jak ich praca wygląda "od kuchni", jak powstają te piękne przedmioty - mówi Małgorzata Herman z Projektu Pracownie.
250 twórców ludowych i rzemieślników z Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej zaprezentuje swoje wyroby na Jarmarku Jagiellońskim, który rozpocznie się w piątek w Lublinie. W programie imprezy są także warsztaty, koncerty, wystawy, potańcówki.
Wytop krośnieńskiego szkła, degustacja węgierskich win, występy zespołów tanecznych i muzycznych z krajów karpackich, wystawa fotografii autorów z Polski, Słowacji, Rumunii i Ukrainy - to niektóre propozycje Festiwalu Kultur Pogranicza "Karpackie klimaty".
Ginące zawody, czyli pracę kowala, garncarza, pszczelarza, wikliniarza i twórców ludowych, zobaczą zwiedzający od niedzieli Muzeum Etnograficzne w Ochli (Lubuskie). To 15. edycja projektu, w którym biorą udział rzemieślnicy z całej Polski.