Nocą z 26 na 27 kwietnia 1943 r. z niemieckiego obozu Auschwitz uciekli trzej więźniowie: rtm. Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski. Wydarzenie sprzed 80 lat w czwartek upamiętniło Muzeum Auschwitz. Złożone zostały kwiaty m.in. pod Ścianą Straceń.
6 lipca 1940 r. na wolność wydostał się z Auschwitz więzień Tadeusz Wiejowski. Była to pierwsza ucieczka z obozu. Niemcy zarządzili po niej apel. Trwał 20 godzin. Podczas niego zmarł polski Żyd Dawid Wongczewski. Stał się pierwszą znaną z nazwiska ofiarą obozu.
80 lat temu doszło do brawurowej ucieczki czterech więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. 20 czerwca 1942 r., w mundurach SS, używając samochodu, na wolność wydostali się: Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i Józef Lempart.
Ok. 50 więźniów z karnej kompanii podjęło 80 lat temu próbę ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz. Do tego kroku skłoniła ich groźba rozstrzelania. Ucieczka powiodła się siedmiu z nich. W jej trakcie, a także wskutek represji po niej, Niemcy zabili ponad 350 więźniów.
Ucieczkom więźniów z niemieckiego obozu Auschwitz poświęcona będzie sesja edukacyjna, którą przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście – podaje Muzeum Auschwitz. Odbędzie się w trybie hybrydowym – stacjonarnie i online.
Ukazała się książka „Nas nie złamią. Jak Polacy uciekali z Auschwitz” pióra Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla. To rzecz o bohaterstwie uciekinierów, ale i heroizmie tych, którzy im pomagali – ruchu oporu, mieszkańcach ziemi oświęcimskiej – mówi PAP Wasztyl.
79 lat temu doszło do jednej z najbardziej brawurowych ucieczek w historii niemieckiego obozu Auschwitz. 20 czerwca 1942 r. na wolność wydostali się czterej więźniowie: Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i Józef Lempart.
77 lat temu Niemcy stracili na szubienicy w obozie Auschwitz 12 Polaków w odwecie za ucieczkę trzech współwięźniów z komanda mierników. Wyrok wykonano 19 lipca 1943 r. Była to największa publiczna egzekucja przez powieszenie w historii KL Auschwitz.
78 lat temu z niemieckiego obozu Auschwitz zbiegli więźniowie: Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i Józef Lempart. Była to jedna z najbardziej spektakularnych i brawurowych ucieczek w historii obozu. Na wolność wydostali się 20 czerwca 1942 r.
77 lat temu więźniowie Auschwitz: Kazimierz Piechowski, Eugeniusz Bendera, Stanisław Jaster i Józef Lempart, przebrani w mundury SS, uciekli zabranym samochodem z niemieckiego KL Auschwitz. To jedna z najbardziej brawurowych ucieczek w historii tego obozu. Więźniowie wydostali się na wolność 20 czerwca 1942 r.