Wystawa „Powstali 1863-1864” przygotowana przez Muzeum Historii Polski będzie prezentowana od kwietnia na Litwie. „Chcemy przypomnieć, że w powstaniu uczestniczyli w nim nie tylko Polacy, ale brali w nim także udział Litwini, Białorusini i Ukraińcy” – powiedział PAP dyrektor MHP Robert Kostro.
Prawdopodobnie w 2019 r. odbędą się uroczystości wspólnych pochówków powstańców styczniowych, którzy zostali zabici przez Rosjan, a których szczątki znajdują się obecnie na Litwie - powiedział w piątek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.
MKiDN zwróciło się do litewskiego ministerstwa kultury z prośbą o udział polskich specjalistów w identyfikacji odnalezionych w Wilnie szczątków bohatera powstania styczniowego gen. Zygmunta Sierakowskiego. Badanie DNA ma pozwolić na ostateczną ich weryfikację.
Na początku maja na wileńskiej Górze Zamkowej, inaczej Górze Giedymina, rozpoczną się badania archeologiczne w poszukiwaniu szczątków ciał powstańców styczniowych – poinformował PAP Arunas Kalejus, archeolog z Litewskiego Muzeum Narodowego.
Seminarium historyczne z udziałem specjalistów z Polski i Białorusi odbyło się w czwartek w Mińsku z okazji otwarcia wystawy książek o powstaniu styczniowym w centralnej bibliotece naukowej Narodowej Akademii Nauk (NAN) Białorusi. Jeden z uczestników seminarium, prof. Wiesław Caban z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, zaznaczył w rozmowie z PAP, że do zbadania pozostało jeszcze bardzo wiele wątków związanych z powstaniem styczniowym.
Inaugurując obchody na Litwie Roku Powstania Styczniowego, premier tego kraju Algirdas Butkeviczius oświadczył w piątek, że brak perspektyw rozwoju stosunków polsko-litewskich oznaczałby "zdradę ducha roku 1863". "Chwalebna historia powinna być dla nas natchnieniem do nowych wyzwań" - powiedział Butkeviczius podczas uroczystego otwarcia wystawy prac Artura Grottgera w Muzeum Sztuki Użytkowej w Wilnie.