37 zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989 (w tym 11 pośmiertnie) uhonorowano w piątek (28 marca) Krzyżami Wolności i Solidarności w Łodzi. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
Zmarła Alicja Pawlusiak, lekarka związana z Solidarnością służby zdrowia, internowana w stanie wojennym. W 1981 r. i w latach 1989-1992 była członkiem podbeskidzkiego zarządu regionu. Miała 92 lata – poinformowały służby prasowe NSZZ "Solidarność" Regionu Podbeskidzia.
Siedmioro działaczy opozycji antykomunistycznej odebrało w piątek (28 lutego) w Krakowie Krzyże Wolności i Solidarności przyznane przez prezydenta za zasługi na rzecz suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. To wyraz wdzięczności Rzeczpospolitej wobec swoich bohaterów - podkreślili przedstawiciele IPN.
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie uhonorowani zostali w środę opozycjoniści z czasów PRL. Wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności znalazła Barbara Dobrzyńska, współpracowniczka ks. Jerzego Popiełuszki.
Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało w piątek w Krakowie 17 działaczy opozycji antykomunistycznej, a pośmiertnie uhonorowano cztery osoby. Wyróżnienia, które przyznaje prezydent RP, wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
Kolejni działacze opozycji z czasów PRL odebrali w piątek w Katowicach Krzyże Wolności i Solidarności, tym razem odznaczono 16 osób, które działały na rzecz niepodległości, suwerenności i respektowania praw człowieka.
23 osoby, w tym trzy pośmiertnie, uhonorowano w czwartek w Lublinie Krzyżami Wolności i Solidarności. Odznaczenia otrzymali działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989. Dotychczas w ten sposób wyróżniono na Lubelszczyźnie ponad 400 osób.
Uroczystość wręczenia odznaczeń byłym działaczom opozycji niepodległościowej z lat 1956-89 odbyła się w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica w Warszawie. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy Krzyże Wolności i Solidarności wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusz Szpytma.
32 opozycjonistów z czasów PRL uhonorowano we wtorek Krzyżami Wolności i Solidarności. Uczestniczący w uroczystości zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk stwierdził, że Polska pamięta o tych, którzy jej służą i o nią walczą.
Andrzej Marcinek, zaangażowany w działalność opozycyjną w czasach PRL, odebrał w środę w Krakowie Krzyż Wolności i Solidarności. Odznaczenie przyznawane jest przez prezydenta RP za działania na rzecz niepodległości, suwerenności i respektowania praw człowieka.