Krzyże Wolności i Solidarności otrzymało w piątek w Krakowie 17 działaczy opozycji antykomunistycznej, a pośmiertnie uhonorowano cztery osoby. Wyróżnienia, które przyznaje prezydent RP, wręczył zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma.
W swoim wystąpieniu nawiązał on do zbliżającej się 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak podkreślił, wolność możliwa była dzięki wysiłkowi pokoleń Polaków, którzy oddali życie, zdrowie i czas. Ci patrioci otrzymali Krzyże Niepodległości.
„Dziś państwo również otrzymali krzyż. Krzyż Wolności i Solidarności, który nawiązuje swoją formą do Krzyża Niepodległości. Państwo również poświęciliście swój czas, zaangażowanie, niekiedy zdrowie, aby znowu Polska mogła być krajem niepodległym” – powiedział do odznaczonych Szpytma podczas uroczystości w urzędzie wojewódzkim w Krakowie.
Wśród uhonorowanych w piątek jest dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski, a także: Włodzimierz Godłowski, Artur Mirosław Jarosz, Paweł Antoni Jasica, Wiesław Masztalerz, Andrzej Stanisław Matulski, Jeremi Paweł Nieśpielak, Mieczysław Bogdan Pyzio, Leszek Edward Rogozik, Marian Surlas, Mirosław Andrzej Szot, Wacław Michał Tuleja, Dariusz Włodzimierz Wysłouch, Andrzej Krzysztof Wysocki, Marek Stanisław Zawalski, Marian Wiesław Zieleniak, Władysława Żabińska,
Odznaczeni pośmiertnie to: Tadeusz Antoni Ćwięka, Alina Maria Giergiel, Michał Muzyczka, Jerzy Zygmunt Ostałowski.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm RP 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 r., przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność w latach 1956–1989 na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności był Krzyż Niepodległości ustanowiony w 1930.(PAP)