100 lat temu, 11 lipca 1920 r., na części Warmii i Mazur zorganizowano plebiscyt mający zadecydować o przynależności państwowej tych ziem. Mimo wielkich nadziei jego rezultaty okazały się wielką porażką odrodzonej Polski i spektakularnym zwycięstwem Niemiec podnoszących się z klęski I wojny światowej.
Tablicę upamiętniającą mieszkańców Warmii i Mazur oraz Ziemi Lubawskiej, którzy w plebiscycie w 1920 roku opowiedzieli się za przyłączeniem tych ziem do Polski, odsłonięto w piątek we wsi Lubstynek (Warmińsko-mazurskie).
Już jutro, w sobotę 18 kwietnia o godz. 8.00, Dzieje.pl rozpoczną publikację cyklu „Wiktoria 1920” związanego z setną rocznicą Bitwy Warszawskiej. Przedsięwzięcie merytorycznie przygotował Ośrodek KARTA na zlecenie Biura Programu „Niepodległa” w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Portal Dzieje.pl znalazł się w gronie partnerów medialnych projektu.
W Białymstoku upamiętniono w środę 98. rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 r. - zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta. Kwiaty w miejscach pamięci złożyli przedstawiciele władz i mieszkańcy.
16 marca odbędą się uroczystości pogrzebowe żołnierzy ochotników z 1920 roku, których szczątki zostały ekshumowane na terenie gminy Andrzejewo (Mazowieckie). Zgodę na ich pochówek na cmentarzu w Szumowie wyraził wojewoda podlaski.
Broniący Płocka przed bolszewikami w sierpniu 1920 r. wykazali się ogromną determinacją. To dzięki niej możliwe było odparcie przeważających sił - powiedział dr Grzegorz Gołębiewski, autor książki "Płock 1920. Dni krwi i chwały", której prezentacja odbyła się w czwartek.
Przedwojenna tablica upamiętniająca żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920, zdemontowana w 1939 roku i przechowana przez jedną z rodzin, znalazła swoje miejsce na pomniku w Białymstoku. To pomnik upamiętniający ofiary wojny 1920 r.
Władze i mieszkańcy Bydgoszczy w niedzielę uroczyście obchodzili 93. rocznicę powrotu miasta do macierzy. Zorganizowano m.in. manifestację patriotyczną i inscenizację historyczną oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą zasłużonego urzędnika Władysław Webera.
W poniedziałek w Teatrze Wielkim miała miejsce uroczysta premiera nowego filmu Jerzego Hoffmana "1920 Bitwa Warszawska". Reżyser - namaszczony na "króla polskiego filmu historycznego" - otrzymał owacje na stojąco. Pokaz uświetnił swoją obecnością prezydent RP.