Katyń to bolesna rana, która nie pozwala zapomnieć o tej okrutnej zbrodni i prawdzie ukrywanej przez lata. To przestroga, by zawsze wystrzegać się zła i kłamstwa - napisała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.
Senat przyjął w środę przez aklamację uchwałę ws. upamiętnienia Hołdu Pruskiego w jego 500. rocznicę. Wskazano w niej, że "wydarzenie to oznaczało kres istnienia państwa zakonnego i powstanie tak zwanych Prus Książęcych, czyli księstwa, które jako lenno było odtąd podległe Królestwu Polskiemu".
Teatr Zagłębia przygotowuje spektakl w reżyserii Mai Kleczewskiej inspirowany "Ziemią obiecaną" Władysława Reymonta. Opowieść o narodzinach przemysłowej Łodzi stanie się punktem wyjścia do opowiedzenia o historii Sosnowca i Zagłębia Dąbrowskiego.
W 20. rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II Senat RP przez aklamację podjął uchwałę, w której oddał hołd "przewodnikowi duchowemu, świadkowi wiary, niosącemu pokój Papieżowi Nadziei, Wielkiemu Synowi Narodu Polskiego".
Senat w uchwale podjętej w 85. rocznicę zbrodni katyńskiej zapewnił o pamięci o wszystkich pomordowanych i zaapelował o ochronę cmentarzy, na których spoczywają bestialsko zamordowani obywatele RP. Senatorowie przyjęli uchwałę w środę (12 marca) przez aklamację.
Senat podjął w czwartek przez aklamację uchwałę upamiętniającą kolejarzy walczących w czasie II wojny światowej. "Senat oddaje hołd bohaterskim kolejarzom walczącym o obronę ojczyzny oraz poległym w walce w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej" - głosi uchwała.
Poczta Polska wprowadza do obiegu znaczek pocztowy i kopertę pierwszego dnia obiegu (FDC) upamiętniające setną rocznicę urodzin prof. Andrzeja Stelmachowskiego (1925-2009) - pierwszego marszałka odrodzonego Senatu RP w latach 1989-91.
Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2025 Rokiem ks. prof. Józefa Tischnera - duchownego, filozofa i intelektualisty. W bieżącym roku przypada 25 rocznica śmierci autora "Świata ludzkiej nadziei" i kapelana Związku Podhalan.