Wbrew słynnemu wierszowi Julian Ordon nie zginął na powstańczej reducie w 1831 r., ale popełnił samobójstwo ponad pół wieku później, 4 maja 1887 roku. Adam Mickiewicz, zaskoczony jego widokiem krzyknął: „To pan żyjesz?”, ale jest też inna wersja tego spotkania.
Oryginał rękopisu epopei narodowej Adama Mickiewicza prezentowany jest w majówkowy weekend w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – oddziale Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Ossolineum przygotowało również wykłady, warsztaty i oprowadzenia kuratorskie.
165 lat temu w elbląskiej fabryce Ferdinanda Schichaua zbudowano pierwszą lokomotywę na zamówienie Pruskiej Kolei Wschodniej. Do 1945 roku w elbląskich zakładach wybudowano ok.4,3 tys. lokomotyw; eksploatowano je jeszcze wiele lat po wojnie.
Próbę wywozu z Polski zabytkowych fotografii z XIX wieku udaremnili funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Przedmioty miały trafić do Hongkongu, ale ich posiadacz nie miał wymaganych zezwoleń na eksport. Ich wartość oszacowano na kilkaset tysięcy zł.
Wystawę fotografii autorstwa FLORE pt. "Jestem w jakiejś dziwnej przestrzeni" od 12 kwietnia można oglądać w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Cykl onirycznych czarno-białych fotografii ukazuje Dom George Sand w Nohant.
W XIX w. w Prusach w zamożnych domach najpopularniejsza była wołowina i cielęcina; na stołach królowały zupy owocowe - wynika z dziennika sporządzonego przez nieznaną mieszkankę Elbląga. Jej rękopiśmienne zapiski opracował dr Radosław Kubus z Uniwersytetu Gdańskiego.