30 czerwca 1885 r. w Petersburgu urodził się Bronisław Ussas, ksiądz katolicki, członek Specjalnej Komisji Mieszanej realizującej postanowienia traktatu ryskiego dotyczące rewindykacji dóbr kultury i archiwaliów. Dzięki niemu wróciła do Polski część zbiorów Biblioteki Załuskich.
W sali ekspozycyjnej Litewskiego Państwowego Archiwum Historycznego w Wilnie została otwarta wystawa dokumentów poświęconych wyjątkowej postaci – przedsiębiorcy, bankierowi i działaczowi społecznemu Józefowi Montwiłłowi. W tym roku przypada 175. rocznica jego urodzin
Ponad 700 pocztówek z Wawelem z przełomu XIX i XX wieku prezentuje Zamek Królewski na nowej wystawie czasowej. Wśród eksponatów znalazły się zdjęcia pamiątkowe wykonane na tle Wawelu i wysłane w formie pocztówki, a także widokówki z pracami malarzy.
24 czerwca 1905 r. zmarł Kazimierz Kelles-Krauz - jeden z czołowych polskich socjologów swojej epoki. Na długo przed innymi przewidział upadek carskiej Rosji i odzyskanie niepodległości przez Polskę.
Muzeum Górnictwa Węglowego rozpocznie starania o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. We wtorek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie złożony wniosek w tej sprawie – poinformowała PAP p.o. prezydenta Zabrza Ewa Weber.
Górny Śląsk to region wyjątkowy. Wierzymy w jego potencjał turystyczny i chcemy go wykorzystać – powiedział w rozmowie z PAP główny architekt Grupy Arche, Piotr Grochowski. Firma wygrała przetarg na zakup zabytkowej Elektrociepłowni Zabrze.
Statua Wolności - symbol Nowego Jorku i Stanów Zjednoczonych - przybyła z Francji do USA w 214 skrzyniach na pokładzie parowca Isere 17 czerwca 1885 r., czyli dokładnie 140 lat temu. Kilka miesięcy temu pomnik stał się przedmiotem polemiki, ponieważ jeden z francuskich polityków zażądał jego zwrotu.
Izabela Czartoryska była uosobieniem starożytnej zasady kalokagathia – łączyła piękno, dobro i intelekt, stając się symbolem szlachetności oraz oddania Polsce i kulturze. To dzięki niej mamy dziś dostęp do dzieł takich mistrzów, jak Leonardo da Vinci czy Rembrandt. Gromadziła je z myślą o rozwijaniu narodowej kolekcji dziedzictwa kulturowego.
Obraz Jacka Malczewskiego "Rzeczywistość" został sprzedany na aukcji DESA Unicum za rekordową kwotę 22,2 mln zł. Licytacja zakończyła się przebiciem wcześniejszego rekordu należącego do tego samego obrazu z 2022 roku.
Ponad 130 rekonstruktorów w historycznych mundurach weźmie udział w inscenizacji bitwy armii napoleońskiej z wojskami rosyjsko-pruskimi z 1807 roku, która odbędzie w sobotę (14 czerwca) w Lidzbarku Warmińskim.