Wystawę „Golgota Wschodu” opowiadającą o wywózkach Polaków na Syberię i ich losie na „nieludzkiej ziemi” otwarto we Wrocławiu przy kościele Redemptorystów. Dotąd była tam izba pamięci, ale dzięki współpracy z Centrum Historii Zajezdnia, wystawie nadano nową formę.
We Wrocławiu upamiętniono ofiary zsyłek Polaków na Syberię w czasie II wojny światowej. W ramach VIII Krajowego Marszu Golgoty Wschodu odprawiono mszę świętą, odbył się apel poległych i pod mauzoleum złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Ośrodek Pamięć i Przyszłość we Wrocławiu rozbudowuje wystawę „Golgota Wschodu” i apeluje o udostępnienie zdjęć Sybiraków. Chodzi zarówno o fotografie z okresu przedwojennego, jak i współczesne. Autorom zależy na pokazaniu jak największej liczby zesłanych osób.
W Białymstoku rozpoczęły się w czwartek obchody związane z XVIII Międzynarodowym Marszem Pamięci Zesłańców Sybiru. Można było oglądać filmy dotyczące deportacji i zwiedzać tematyczne wystawy, na wieczór zaplanowano okolicznościowy koncert. Sam marsz odbędzie się w piątek.
Ponad sto osób - m.in. przedstawiciele władz województwa i administracji rządowej - uczestniczyło w piątkowych uroczystościach ku czci ofiar zbrodni katyńskiej pod pomnikiem Golgoty Wschodu na cmentarzu w Opolu-Półwsi.
W Białymstoku odsłonięto w czwartek pomnik - Znak Pamięci Polskiej Golgoty Wschodu. Postument to inicjatywa Związku Sybiraków. W przededniu 78. rocznicy drugiej masowej deportacji, stanął k. dworca Białystok Fabryczny, skąd wyjeżdżały transporty na Wschód.
Kilkaset osób, w tym przedstawiciele kilkunastu oddziałów Związku Sybiraków z całej Polski, uczestniczyło w piątek we Wrocławiu w VI Marszu Pamięci Golgoty Wschodu. Wydarzenie jest hołdem dla Polaków, którzy zginęli w wyniku wywózek, mordów i katorżniczej pracy.
W 77. rocznicę zesłania Polaków na Syberię przez ZSRS, 10 lutego, na dziedzińcu Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu otwarto ekspozycję upamiętniającą ofiary terroru komunistycznego. Wystawa „Golgota Wschodu” Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” będzie dostępna do końca lutego.
„Golgota Wschodu” to tytuł wystawy upamiętniającej losy Polaków zesłanych przez Sowietów na Syberię w czasie II wojny światowej, którą w środę otwarto na wrocławskim Rynku. Na plenerowej ekspozycji, którą przygotował wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość, znalazło się kilkanaście plansz ze zdjęciami przedmiotów należących do zesłańców. Towarzyszą im opisy losów kilku osób, które jako dzieci znalazły się w pociągach wiozących zesłańców na wschód.