„Golgota Wschodu” to tytuł wystawy upamiętniającej losy Polaków zesłanych przez Sowietów na Syberię w czasie II wojny światowej, którą w środę otwarto na wrocławskim Rynku. Na plenerowej ekspozycji, którą przygotował wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość, znalazło się kilkanaście plansz ze zdjęciami przedmiotów należących do zesłańców. Towarzyszą im opisy losów kilku osób, które jako dzieci znalazły się w pociągach wiozących zesłańców na wschód.
„Był wśród nich Zbigniew Fedus, autor znakomitej książki +Syberia wryta w pamięć dziecka+. Przekazał na wystawę między innymi dwa zdjęcia swojej mamy” - podał PAP rzecznik Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Juliusz Woźny.
Wśród prezentowanych fotografii są zdjęcia rodzinne zesłańców, fotografie obrazów przedstawiających Matkę Boską, które zostały przywiezione ze wschodu, oraz zdjęcia przedmiotów codziennego użytku.
We Wrocławiu tuż przy kościele Matki Boskiej Pocieszenia przy ul. Wittiga znajduje się Sanktuarium Golgoty Wschodu upamiętniające ofiary terroru komunistycznego. W tym „małym muzeum” gromadzone są pamiątki i dokumenty dokumentujące losy Polaków na wschodzie.
Wystawę na wrocławskim Rynku można oglądać do 15 listopada.(PAP)
pdo/ hes/