To ostatnie kilkadziesiąt godzin, żeby obejrzeć niezwykły artefakt, jaki gości w Polsce - Ewangeliarz Mirosława, jeden z najstarszych zabytków serbskiego piśmiennictwa z XII w i jeden z najpiękniejszych manuskryptów na świecie, który powstał w połowie XII wieku i nazywany jest „serbskim kodem Leonardo da Vinci”.
W ramach festiwalu fantastyki Fantast Fest w położonych na zachodzie Serbii Użicach otworzono wystawę pt. "Bestiariusz Stanisława Lema" - poinformowała ambasada RP w Belgradzie, będąca partnerem w realizacji projektu.
Pierwszy okręt zatopionej niemieckiej floty rzecznej z II wojny światowej został wydobyty z dna Dunaju w pobliżu Prahova na wschodzie Serbii - ogłosił w środę na Instagramie serbski minister budownictwa, transportu i infrastruktury Goran Vesić.
Wicepremier Serbii Aleksandar Vulin jako pierwszy polityk w historii Jugosławii i państw powstałych wskutek jej rozpadu złożył w Moskwie hołd Józefowi Stalinowi, składając na jego grobie wieniec - poinformowała w czwartek telewizja N1.
W centrum kultury położonego na południu Serbii Niszu odbyła się promocja książki pt. "Rotmistrz Pilecki. Ochotnik do Auschwitz". W wydarzeniu wziął udział ambasador Polski w Belgradzie Rafał Perl oraz personel placówki - wynika z zamieszczonego w czwartek na platformie X wpisu ambasady.
Projekcje klasyków polskiej kinematografii lat 50. i 60. rozpoczęto w czwartek w jednym z kin położonego na południu Serbii Niszu. Festiwal zakończy wyświetlona sobotę o godz. 20 "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy - najnowszy z przedstawianych filmów.
Właściciel restauracji z miasta Valjevo, położonego na zachodzie Serbii, nie pobiera od Polaków opłat za zamówiony posiłek. Decyzję podjął po tym, gdy poznał historię polskiego lekarza Ludwika Hirszfelda, który w czasie I wojny światowej walczył w Serbii z epidemią tyfusu - powiadomiła w sobotę telewizja N1.
W sobotę w Bośni i Hercegowinie obchodzona jest 25. rocznica masakry w Srebrenicy, w której bośniaccy Serbowie zamordowali ponad 8 tys. muzułmańskich Bośniaków. Międzynarodowe sądy oceniły tę zbrodnię jako ludobójstwo, jednak Serbowie coraz częściej kwestionują jej rozmiar i znaczenie.
Film dokumentalny "Ciągle tu jesteśmy", który opowiada o życiu górali z Wisły, którzy w połowie XIX w. zamieszkali we wsi Ostojićevo w Serbii zrealizowała Grupa Twórcza Punkty Widzenia – poinformował autor scenariusza i reżyser Andrzej Drobik.
Władze Chorwacji uczciły w niedzielę rocznicę operacji „Burza”, dzięki której kraj odzyskał w 1995 roku ziemie zajęte przez serbską mniejszość. Tymczasem prezydent Serbii porównał ofensywę do działań hitlerowskich Niemiec, a Serbów do prześladowanych Żydów.