Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r. Było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie, aktem o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia. W nierównej, trwającej prawie miesiąc, walce słabo uzbrojeni bojownicy Żydowskiej Organizacji Bojowej oraz Żydowskiego Związku Wojskowego stawili opór żołnierzom z oddziałów SS, Wehrmachtu, Policji Bezpieczeństwa i formacji pomocniczych. W tym czasie Niemcy zrównali getto z ziemią, metodycznie paląc dom po domu. 8 maja w schronie przy ul. Miłej 18 samobójstwo popełnił przywódca powstania Mordechaj Anielewicz wraz z grupą kilkudziesięciu żołnierzy. Nielicznym powstańcom udało się kanałami wydostać z płonącego getta. (PAP)
19 kwietnia 1943 r. w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.
W czwartek w Muzeum Polin odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczonych zostało dziesięć osób i instytucji m.in. Rasa Rimickaite, attaché ds. kultury w ambasadzie Republiki Litewskiej w Polsce.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN po raz dwunasty organizuje społeczno-edukacyjną akcję Żonkile, będącą częścią obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia wolontariusze wręczą na ulicach stolicy dwumilionowy żonkil w historii akcji.
Powstanie w getcie warszawskim jest do chwili obecnej punktem odniesienia dla państwa Izrael i wspólnym doświadczeniem polsko-żydowskim – uważa szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Złożenie kwiatów przed Pomnikiem Bohaterów Getta, koncert poświęcony kobietom getta i akcja społeczno-edukacyjna „Żonkile” to tylko niektóre z inicjatyw, jakimi Muzeum POLIN upamiętni przypadającą w poniedziałek 78. rocznicę wybuchu Powstania w getcie warszawskim.
Przed nami dni głębokiej refleksji i wspólnego wspominania o jednym z dwóch warszawskich powstań – mówił z okazji nadchodzącej 78. rocznicy Powstania w getcie warszawskim prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Zachęcał też do wzięcia udziału w akcji Muzeum POLIN – Żonkile.
Ogólnopolska akcja pod hasłem „Pamiętamy – Teatry w 78. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim” została zorganizowana z inicjatywy dyrektor Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich Gołdy Tencer. 19 kwietnia weźmie w niej udział ponad 30 polskich scen.