215 lat temu, 19 kwietnia 1809 r. wojska polskie pod Raszynem, u wrót Warszawy, stawiły zaciekły opór przeważającym siłom austriackim, dążącym do zburzenia kruchego porządku w tej części Europy. Stawką bitwy były losy Księstwa Warszawskiego – „małego państwa wielkich nadziei”.
W 210. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w stołecznym Pałacu pod Blachą zaprezentowano związane z nim pamiątki. W dawnym apartamencie księcia można oglądać obrazy trzech wybitnych malarzy epoki napoleońskiej: Françoisa Gérarda, Horacego Verneta i Théodore'a Géricaulta.
Wystrzały, bitwy rekonstruktorów i gry z tysiącami figurek żołnierzyków napoleońskich, warsztaty taneczne - to niektóre elementy programu obchodów urodzin księcia Józefa Poniatowskiego, które 6 i 7 maja odbędą się na Zamku Królewskim w Warszawie.
255 lat temu, 7 maja 1763 r. w Wiedniu, urodził się Józef Poniatowski. Jeden z największych polskich wodzów był w stanie przeważyć szalę kampanii napoleońskich, z niewielką armią Księstwa Warszawskiego skutecznie stawiał czoła potężnej Austrii. Miał wady, ale był też jedynym Polakiem, któremu koronę polską oferowało dwóch cesarzy.
200 lat temu, 23 lipca 1817 r., w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu pochowany został książę Józef Poniatowski, naczelny dowódca wojsk Księstwa Warszawskiego, marszałek Francji. Dla wielu pokoleń - symbol żołnierskiego męstwa i honoru.
Uroczystość jest hołdem dla wszystkich uhonorowanych Orderem Virtuti Militari, żyjących, zmarłych i poległych - napisała premier Beata Szydło w liście do uczestników obchodów 225. rocznicy bitwy pod Zieleńcami, które odbyły się w niedzielę w Warszawie, przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prezentowana jest wystawa "Usque ad finem (aż do końca). Książę Józef Poniatowski w Bitwie Narodów pod Lipskiem". Znalazły się na niej m.in. pamiątki związane z księciem, obrazy przedstawiające jego śmierć oraz eksponaty związane z legendą Józefa Poniatowskiego. Fotografie:MWP
W 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w Bitwie Narodów pod Lipskiem Bronisław Komorowski uczci jego pamięć. W sobotę prezydent otworzy wystawę w Muzeum Wojska Polskiego, a następnie złoży wieniec pod pomnikiem księcia przed Pałacem Prezydenckim.
Z okazji 200. rocznicy śmierci księcia Józefa Poniatowskiego w środę w Pałacu Prezydenckim odbył się koncert. Wziął w nim udział prezydent Bronisław Komorowski z małżonką Anną. W programie koncertu znalazły się m.in. arie z oper Józefa Michała Poniatowskiego - syna Stanisława Poniatowskiego, który był stryjecznym bratem księcia Józefa. Obaj - ojciec kompozytora i książę Józef - byli bratankami króla Stanisława Augusta. "W ten sposób będziemy czcili całą rodzinę, ale przede wszystkim naszego głównego bohatera" - powiedział prezydent.