Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN (BPiI) podczas prac na cmentarzu komunalnym przy ul. Panewnickiej w Katowicach odnalazł szczątki, które mogą należeć do Jerzego Kuczki, ofiary komunistycznych represji. Zostaną poddane szczegółowym badaniom.
17 grup projektowych, uczniów szkół ponadpodstawowych z woj. pomorskiego, weźmie udział w szóstej edycji projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” organizowanego przez gdański oddział IPN. Ich zadaniem będzie przygotowanie dwuminutowej etiudy filmowej dotyczącej poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych.
45 lat temu, 18 sierpnia 1976 r., zmarł ks. Roman Kotlarz. Uczestnicząc w manifestacjach 25 czerwca 1976 r., a następnie w kilku kazaniach upominając się o osoby represjonowane po tych wydarzeniach, stał się ofiarą bezprawnych działań PRL-owskiego aparatu represji zakończonych jego śmiercią. Okoliczności śmierci duchownego do dzisiaj nie zostały w pełni wyjaśnione.
W poniedziałek z "Łączki" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wyprowadzono szczątki ofiar reżimu komunistycznego odnalezione przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN w kwaterze Ł i Ł II Cmentarza Wojskowego. Przeniesiono je na Cmentarz Północny. Dzisiaj kończą się tragiczne dzieje powązkowskiej "Łączki" - napisał prezydent Andrzej Duda.
Historię więzienia w Bojanowie, gdzie w latach 1952-56 poddawano procesowi "reedukacji" młode dziewczęta zaangażowane w powojenną działalność antykomunistyczną, można poznać dzięki książce dr. Agnieszki Sławińskiej, której promocja odbyła się we wtorek.
60 wniosków o przyznanie wsparcia finansowego ze specjalnego funduszu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, złożyli b. pracownicy dawnych Zakładów Metalowych im. gen. „Waltera”, którzy stracili pracę po proteście robotniczym w czerwcu 1976 r. w Radomiu.
Kpt. dr inż. Andrzej Waldemar Cielecki ps. „Andrzejek”, żołnierz Kedywu, uczestnik Powstania Warszawskiego, po wojnie więziony i torturowany przez UB, w stanie wojennym założyciel podziemnego radia „Jutrzenka" został w czwartek pożegnany na warszawskich Powązkach.
17 byłych funkcjonariuszy SB odpowie przed sądem za bezprawne pozbawienie wolności 34 opozycjonistów 3 maja 1986 r. w Krakowie - poinformował w poniedziałek PAP prok. Marek Kowalcze z Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Krakowie.
Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej, powołując się na opinię innych resortów, w tym Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego, uznało za niecelowe przyjmowanie specjalnego rządowego programu upamiętnienia ofiar represji politycznych.