Kpt. dr inż. Andrzej Waldemar Cielecki ps. „Andrzejek”, żołnierz Kedywu, uczestnik Powstania Warszawskiego, po wojnie więziony i torturowany przez UB, w stanie wojennym założyciel podziemnego radia „Jutrzenka" został w czwartek pożegnany na warszawskich Powązkach.
Kpt. Cielecki zmarł 6 lipca w Warszawie w wieku 88 lat. W czwartkowych uroczystościach pogrzebowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach kapitana pożegnali przyjaciele, przedstawiciele stowarzyszeń AK-owskich, rządu i samorządu.
Andrzej Waldemar Cielecki urodził się 24 czerwca 1928 roku w Warszawie. Od jesieni 1943 roku żołnierz Kedywu w Okręgu Warszawskim Armii Krajowej. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Brygadzie Dywersji „Broda 53” w składzie Zgrupowania AK „Radosław”. Przeszedł powstańczy szlak bojowy brygady od Woli przez Stare Miasto, Śródmieście oraz Czerniaków. Następnie walczył na terenie Śródmieścia w składzie Batalionu AK „Ruczaj”.
Po kapitulacji Powstania więziony w Stalagu 344 Lamsdorf oraz Stalagu IV-B Mühlberg. Wiosną 1945 roku zbiegł z niewoli i dotarł do wojsk amerykańskich.
W 1946 roku powrócił do Polski. W grudniu 1948 roku został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i poddany w 1949 roku ciężkim torturom. Przesłuchiwała go osobiście Julia Brystygierowa słynąca z sadystycznych tortur. Żadnych nazwisk nie zdradził.
Cielecki skończył Wydział Łączności Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Matematyczno-Fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Był konstruktorem, wynalazcą, społecznikiem.
14 grudnia 1981 roku, drugiego dnia stanu wojennego, uruchomił na Ursynowie Polskie Radio Armii Krajowej „Jutrzenka” im. gen. „Grota” Stefana Roweckiego, działające początkowo jako rozgłośnia podziemna.
W latach 1983-1985 wykonał ponad dwa tysiące nadajników Radia „Solidarność”.
Uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
rda/
Źródła: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych; Muzeum Powstania Warszawskiego