Jednym z najważniejszych miejsc pamięci o Niezłomnych jest tworzone przez nas w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych - napisał w poniedziałek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. 1 marca, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Jesteśmy winni pamięć i cześć Żołnierzom Wyklętym oraz kontynuację ich dzieła, budowę wolnej ojczyzny; to robimy – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie.
Polska, przede wszystkim dla przyszłych pokoleń, musi pokazywać, że pamięta o Żołnierzach Wyklętych, by te pokolenia wiedziały, jaka postawa jest postawą prawdziwego patriotyzmu, postawą wzorcową - mówił w Narodowym Dniu Pamięci o Żołnierzach Wyklętych prezydent Andrzej Duda.
W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyrażamy nasz głęboki szacunek wobec tych, którzy oddali swoje życie za wolność Polski. To dziedzictwo, które łączy nas wszystkich - podkreślił w poniedziałek szef MSZ Zbigniew Rau, który złożył wieniec pod Pomnikiem Ofiar Komunizmu w Łodzi.
1 marca – w rocznicę rozstrzelania przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania „Solidarności” – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy.
Żołnierze Wyklęci i ich rodziny oraz krakowianie oddali w piątek w Krakowie hołd Niezłomnym. Uroczystości odbyły się na pl. Inwalidów, przy kamieniu węgielnym pod pomnik „Tym, co stawiali opór komunizmowi w latach 1944-1956”.
1 marca, Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to dla nas zmartwychwstanie podziemia - powiedziała PAP żołnierz Armii Krajowej płk Weronika Sebastianowicz. Jak mówiła, żołnierze AK walczyli o to, aby zachować wiarę, tradycje i pragnienia o powrót ojczyzny.
W Białymstoku odsłonięto w czwartek pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince" - 18-letniej sanitariuszce AK, w 1946 roku skazanej na śmierć i rozstrzelanej. Pomnik powstał jako projekt zgłoszony do budżetu obywatelskiego na 2016 rok.
Żołnierze Niezłomni wybrali najbardziej radykalną formę sprzeciwu, ale trzeba pamiętać, że często nie mieli wyboru- podkreślił biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek w homilii wygłoszonej w czwartek podczas mszy w archikatedrze warszawskiej w intencji żołnierzy wyklętych.