Po raz pierwszy w Polsce ukazują się „Skrytki” - jedna z najważniejszych książek Zofii Romanowiczowej. „To rozgrywająca się w pejzażach południowej Francji i zakamarkach Paryża porywająca opowieść o dramacie rodzicielstwa, utracie i wojnach religijnych” - mówi PAP prof. Anna Jamrozek-Sowa z Uniwersytetu Rzeszowskiego.
75 lat temu, 20 czerwca 1947 r., w Rzymie ukazał się pierwszy numer „Kultury”, jednego z najważniejszych czasopism polskiej emigracji. Wyrażane na jego łamach idee miały ogromny wpływ na postawy niezależnych elit intelektualnych w PRL i do dziś kształtują polską politykę zagraniczną.
Cyprian Kamil Norwid był zawsze bardzo wyobcowany. Ta jego osobność przekładała się także na ideę jego twórczości. Jest bowiem poetą trudnych prawd – mówi PAP prof. Andrzej Fabianowski, literaturoznawca z UW i autor książki „Sonata Norwidowska”.
Francuska Polonia po raz 177. udała się z pielgrzymką do Montmorency, gdzie znajduje się największa nekropolia przedstawicieli polskiej Emigracji. Na cmentarzu są nagrobki m.in. rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida czy Delfiny Potockiej.
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość, że nie żyje prof. Julian Eugeniusz Kulski – napisał w piątek na Twitterze wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
150 lat temu, 23 października 1870 r., na zamku w szwajcarskim Rapperswilu rozpoczęło działalność Muzeum Narodowe Polskie. Miejsce to szybko stało się centrum polskiego życia naukowego, społecznego i politycznego na emigracji. Dziś grozi mu likwidacja.
Trzytomowy wybór korespondencji Jerzego Giedroycia z historykami i świadkami historii w latach 1946–2000, jakiego dokonali naukowcy Uniwersytetu Łódzkiego, pokazuje, że słynny redaktor paryskiej „Kultury” m.in. dzięki wspaniałemu władaniu sztuką epistolografii prowadził własną politykę historyczną i długo przed powstaniem internetu czy wynalezieniem smartfonu był mistrzem networkingu.
W miejscowości Panna Maria - najstarszej polskiej osadzie na terenie USA - powstaje Centrum Dziedzictwa, poświęcone historii emigracji mieszkańców Górnego Śląska do Ameryki. Wielu z mieszkańców tej miejscowości do dzisiaj używa gwary śląskiej.
W biografii Gustawa Herlinga-Grudzińskiego jest jeszcze wiele do odkrycia. Mamy zarówno do wyjaśnienia liczne kwestie związane z jego biografia prywatną, jak i biografią publiczną – mówi PAP filolog prof. Włodzimierz Bolecki z Instytutu Badań Literackich PAN.