Przygotowania do realizacji „Szoguna” trwały cztery, pięć lat. Zależało nam, by serial był maksymalnie autentyczny - powiedział PAP Hiroyuki Sanada. Japoński aktor i producent został uhonorowany Nagrodą za Najlepszą Kreację w Serialu Telewizyjnym podczas 32. festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu.
Historie Wyklętych są niezwykłe, w mojej ocenie bardzo filmowe – mówi PAP Marcin Kwaśny, aktor i producent filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Jak kształtował się obraz żołnierzy antykomunistycznego podziemia w polskim filmie?
47 lat temu, w przeddzień wigilii Świąt Bożego Narodzenia, telewizja rozpoczęła emisję „Czarnych chmur” – pierwszego polskiego serialu „płaszcza i szpady”, odnoszącego się do historii z XVII wieku i kryjącego – ponoć - tajemnicę z XX wieku.
Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netliksa w związku z nieścisłościami historycznymi w serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Podkreślił, że ukazana w nim mapa Polski z zaznaczonymi obozami zagłady wprowadza w błąd i jest pisaniem historii na nowo. Premier liczy na poprawę błędu lub poinformowanie o nim widzów.
Seriale historyczne "Wojenne dziewczyny" i "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać", nowy program poranny "Dzień dobry, Polsko!" oraz program muzyczny "O!Polskie przeboje", który ma wyłonić wykonawców tegorocznego koncertu Debiuty w Opolu - to nowości w wiosennej ramówce TVP.
„Stawka większa niż życie” to wciąż jeden z najpopularniejszych polskich seriali, obecny nie tylko w historii rodzimej kinematografii, ale także w kulturze popularnej i języku potocznym. Książka Macieja Replewicza „Stawka większa niż kłamstwo” jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy postaci i wydarzenia przedstawione na ekranie były kompletną fikcją artystyczną, czy może kryje się za nimi coś więcej.