Po wejściu w życie na Litwie od początku maja ustawy o pisowni nazwisk nielitewskich, w tym polskich, w dokumentach tożsamości, są już pierwsze wnioski z prośbą o zmianę zapisu swego nazwiska z formy zlituanizowanej na polską. Wśród wnioskujących są też politycy narodowości polskiej.
Ustawa pozwalająca na zapis nielitewskich, w tym polskich, nazwisk w aktach urzędowych bez dostosowywania do litewskiej ortografii to krok w dobrą stronę w relacjach polsko-litewskich – ocenili uchwaloną niedawno na Litwie ustawę członkowie sejmowej komisji ds. łączności z Polakami za granicą.
Mianem historycznej chwili określa litewski politolog Andrzej Pukszto w rozmowie z PAP przyjęcie we wtorek przez Sejm ustawy o pisowni nazwisk, w tym nazwisk polskich. Politolog z Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie wskazuje, że wyeliminowuje to jedną ze spornych kwestii obecnych od 30 lat w stosunkach Wilna i Warszawy.
Przewodniczący litewskiego Sejmu Viktoras Pranckietis zaapelował w środę, by jak najszybciej rozstrzygnąć sprawę pisowni polskich nazwisk. Swój apel wystosował po zakończonej dzień wcześniej wizycie w Warszawie.
Kooperacja wojskowa między Polską a Litwą pogłębia się, mamy wspólne stanowisko ws. Nord Stream 2 – mówił po spotkaniu z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite prezydent Andrzej Duda. Grybauskaite oceniła, że współpraca wojskowa między Polską a Litwą nigdy nie była tak silna, a Nord Stream 2 określiła jako projekt polityczny.
Litewskie MSZ zezwoliło swym pracownikom na oryginalną, niezlituanizowaną formę zapisu imienia i nazwiska w resortowych adresach mailowych - podaje w niedzielę polska rozgłośnia w Wilnie Radio Znad Wilii.
Sejm Litwy zatwierdził w wtorek nowy skład Państwowej Komisji Języka Litewskiego, głównego organu eksperckiego w kwestii pisowni nazwisk nielitewskich, w tym polskich. Przewodniczącym Komisji został Audrys Antanaitis, którego kandydatura wzbudziła wiele kontrowersji.
Grupa litewskich posłów wystąpiła z inicjatywą, by na temat pisowni nielitewskich nazwisk, w tym polskich, w litewskich dokumentach swą opinię przedstawili niezależni eksperci. W celu wyłonienia grupy eksperckiej kancelaria Sejmu Litwy ma ogłosić przetarg.
"Nazwisko po polsku, bo jestem Polakiem” – pod taką nazwą ruszyła akcja, w ramach której litewscy Polacy są zachęcani do zapisywania w sieciach społecznościowych swego nazwiska w wersji polskiej, a nie powszechnie obowiązującej - zlituanizowanej.
Wileński sąd zobowiązał urząd migracyjny do wydania obywatelce Litwy Alexii Gorecki-Mickiewicz, prapraprawnuczce Adama Mickiewicza, nowego paszportu z zapisem jej nazwiska w formie oryginalnej, z użyciem liter „x” i „w” - informują we wtorek litewskie media.