„Solny Świadek” to nowa multisensoryczna trasa turystyczna przygotowana w Kopalni Soli Bochnia (Małopolskie) przy wsparciu środków unijnych. Uruchomienie nowej podziemnej atrakcji zbiegło się z jubileuszem 775-lecia istnienia zabytkowej kopalni.
Tradycje barbórkowe oraz kult św. Kingi wśród górników Kopalni Soli Bochnia i Kopalni Soli Wieliczka zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Decyzję w tej sprawie podjął minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
W tym roku przypada 100-lecie powstania betlejemskiej szopki w zabytkowej kopalni soli w Bochni (Małopolskie). Zlokalizowana jest ona 202 metry pod ziemią w kaplicy św. Kingi. Wszyscy chętni mogą obejrzeć stajenkę między 27 a 31 grudnia.
Zabytkowa kopalnia soli w Bochni (Małopolskie) rozpoczyna prace remontowe obejmujące szybik Ważyn. Będzie to jedna z największych i najważniejszych inwestycji prowadzonych w podziemnych wyrobiskach. Jej zakończenie przewidziano na wrzesień przyszłego roku.
Dwa historyczne dokumenty, związane z solnymi przedsiębiorstwami w Wieliczce i Bochni (Małopolskie), można oglądać na wystawie w Zamku Żupnym w Wieliczce. Są to dokumenty wyjątkowe na skalę europejską – powiedział PAP historyk prof. Piotr Franaszek.
Nowa interdyscyplinarna trasa, nawiązująca do historii i miejscowych podań i legend, powstaje w kopalni soli w Bochni. Trasa "przeszłość/Przyszłość" ukaże zwiedzającym zarówno niedostępne dotychczas wyrobiska, jak i w nowoczesny sposób przedstawi wszystkie aspekty kopalni i pracy górnika.
Górnicy z kopalni soli w Bochni modlili się w piątek rano podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej, po raz pierwszy zorganizowanej w bocheńskiej kopalni. W piątek po południu i w niedzielę na Drodze Krzyżowej pod ziemią modlić się będą mieszkańcy Bochni i turyści.
W kopalni soli w Bochni powstanie nowa trasa turystyczna, wykorzystująca odkryty w jej wnętrzach fenomen geologiczny – zjawisko fluorescencji halitu. Trasa będzie dostępna dla turystów od 25 czerwca – poinformowała PAP Aleksandra Puławska z działu mierniczo-geologicznego kopalni.
Kopalnia soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce to kolejne polskie zabytki, które trafiły do rejestru UNESCO. W niedzielę zadecydował o tym Komitet ds. Światowego Dziedzictwa, którego posiedzenie trwa właśnie w stolicy Kambodży.