Fotografie przedstawiające nieistniejące już wrocławskie wnętrza z przełomu lat 50. i 60. XX w., zdjęcia mebli z tamtego okresu oraz przykłady malarstwa i ceramiki będzie można od czwartku zobaczyć na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.
Decyzją mazowieckiego konserwatora zabytków wpisem objęte zostały brama główna FSO wraz z ogrodzeniem (3 przęsła), budynek dyrekcji, hala kolebkowa, części hali spawalni, części hali tłoczni wraz z rampą wjazdową oraz główne ciągi komunikacyjne i teren położony przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie.
Kochałyśmy się w nim wszystkie. Studentki szkoły teatralnej, aktorki, wszystkie kobiety w Polsce. W PRL-owskich siermiężnych czasach był symbolem światowości, elegancji, taktu, wolności osobistej - pisała na swoim blogu Krystyna Janda. 11 listopada 1924 roku w Rydze urodził się Andrzej Łapicki.
Mazowiecki konserwator zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych Mazowsza historyczny zespół budowlany Osiedla „Przyjaźń”, położony w Warszawie, w obszarze ograniczonym ulicami Powstańców Śląskich, S. Konarskiego, Górczewska (dzielnica Bemowo).
O fenomenie pierwszego nowohuckiego teatru, założonego w 1952 roku przez Jana Kurczaba, opowiadają twórcy spektaklu „Nurt” w reżyserii Małgorzaty Szydłowskiej. Premiera w czwartek na scenie Teatru Łaźnia Nowa.
Proces, w którym oskarżono Melchiora Wańkowicza o "propagowanie materiałów oczerniających i poniżających PRL", przeszedł do historii jako - jeden z nielicznych - tryumf literata nad władzami i absurdami ustroju. Rozprawa przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie rozpoczęła się 26 października 1964 roku.
„Gwiazda wytrwałości” – taki tytuł nosił jedyny film fabularny o 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka nakręcony w czasach PRL. Powstał w 1971 r., ale na premierę musiał czekać aż dziesięć lat, do Karnawału Solidarności. W holenderskiej Bredzie trwają obchody 80. rocznicy wyzwolenia miasta przez żołnierzy Maczka.
Msza żałobna i pogrzeb Leszek Moczulskiego - polityka, więźnia politycznego PRL, założyciela Konfederacji Polski Niepodległej, historyka - rozpoczną się o godz. 13 na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej w Warszawie. Moczulski zmarł w ubiegły czwartek. Miał 94 lata.
Kawały opowiadane w PRL to prawdziwe złoto. To unikalne źródło wiedzy o tej epoce. Niektóre poglądy, jak choćby krytyka władz i otaczającej rzeczywistości mogły być wyrażana jedynie poprzez humor. Komunistyczne władze dobrze o tym wiedziały. Dlatego tak bardzo bały się kolejek, w których Polacy - stojąc po podstawowe produkty spożywcze - bez umiaru opowiadali kawały. A przecież nie tak miało być!