Powstanie węgierskie, które rozpoczęło się 23 października 1956 r., było próbą uniezależnienia się od Moskwy. Po dwóch tygodniach do Budapesztu weszły sowieckie wojska, które krwawo stłumiły dążenie Węgrów do wolności.
Dziś nasi bracia Węgrzy upamiętniają zryw niepodległościowy - Powstanie Węgierskie z lat 1848–1849; bądźcie dumni ze swojej historii, kultury, języka, pielęgnujcie głęboko zakorzenione w was pragnienie wolności - życzył premier Mateusz Morawiecki we wpisie na Facebooku.
W 62. rocznicę Powstania Węgierskiego, we wtorek w Olsztynie odsłonięto tablicę upamiętniającą wiec poparcia olsztyńskich studentów dla walczących o wolność Węgrów. Manifestacja solidarności mieszkańców Olsztyna z Węgrami w 1956 roku była największą tego typu w Polsce.
Rewolucja na Węgrzech jeszcze się nie skończyła; musimy walczyć na płaszczyźnie duchowej i intelektualnej. To dotyczy każdego człowieka, który kocha swoją ojczyznę - mówiła uczestniczka powstania węgierskiego Maria Wittner podczas wtorkowej debaty w ramach Festiwalu NNW w Gdyni.
Rewolucja węgierska była symbolem walki o wolność, a polsko-węgierskie braterstwo jest ufundowane na wspólnym umiłowaniu wolności - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki i poinformował, że złożył życzenia premierowi Viktorowi Orbanowi z okazji rocznicy powstania węgierskiego.
W Białymstoku odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca solidarność mieszkańców z narodem węgierskim w 1956 roku. W mieście były wtedy akcje poparcia dążeń wolnościowych Węgrów, zbiórki krwi i pomocy materialnej.
Flaga węgierska przed parlamentem w Budapeszcie została w sobotę podniesiona, a następnie opuszczona do połowy masztu w 61. rocznicę zdławienia rewolucji węgierskiej 1956 r. Pozostanie ona opuszczona przez cały dzień.
Podniesieniem flagi węgierskiej z honorami wojskowymi, a następnie opuszczeniem jej do połowy masztu na placu Kossutha przed parlamentem w Budapeszcie uczczono w piątek 60. rocznicę zdławienia rewolucji węgierskiej 1956 r.
Rewolucja węgierska 1956 roku rozpoczęła się 23 października od wiecu studentów w Budapeszcie na znak solidarności z Polską. Zryw ten był próbą uwolnienia się spod sowieckiej dominacji i przełamania monopolu partii komunistycznej. Został krwawo stłumiony przez wojska sowieckie, które wkroczyły do Budapesztu 4 listopada.