Kreml stoi na stanowisku, że Rosja jest de facto i de iure sukcesorką ZSRR - powiedział w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow komentując słowa sędziego Sądu Konstytucyjnego Konstantina Aranowskiego, który nazwał ZSRR "państwem utworzonym nielegalnie".
Jeden z sędziów rosyjskiego Sądu Konstytucyjnego Konstantin Aranowski nazwał ZSRR państwem "utworzonym nielegalnie" i ocenił, że współczesna Federacja Rosyjska nie powinna uważać się za spadkobierczynię działań państwa totalitarnego.
Rozpędzenie wiecu w Gruzji 30 lat temu stało się krokiem ku rozpadowi Związku Radzieckiego – napisał w środę w dzienniku „Wiedomosti” historyk Paweł Aptiekar, tytułując swój tekst „Jak zradykalizować protest: doświadczenie Gruzji 1989 r.”.
Grupa byłych dysydentów represjonowanych w latach ZSRR, m.in. Władimir Bukowski i Aleksandr Podrabinek, wystąpiła z krytyką odsłanianego w poniedziałek w Moskwie pomnika ofiar represji stalinowskich. Argumentują, że represje polityczne w Rosji trwają.
Wnuczka przywódcy ZSRR Nikity Chruszczowa, 77-letnia Julia Chruszczowa zginęła pod kołami pociągu podmiejskiego w Moskwie - poinformowały w piątek rosyjskie media. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobieta poślizgnęła się i spadła z peronu pod jadący pociąg.
Szef komisji spraw zagranicznych Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Konstantin Kosaczow w sobotę nazwał zmarłego Zbigniewa Brzezińskiego wybitną postacią polityki międzynarodowej i za przesadne uznał opinie przypisujące mu "rusofobię".
Przed 30 laty do Moskwy wrócił z zesłania Andriej Sacharow - fizyk, twórca radzieckiej bomby wodorowej, dysydent i obrońca praw człowieka. Na peronie czekali na niego zagraniczni dziennikarze, a Sacharow mówił o planach na przyszłość i o więźniach politycznych.
W Rosji ponad połowa obywateli (56 proc.) żałuje dziś rozpadu ZSRR; Rosjanie wskazują, że upadł wspólny system gospodarczy i ludzie stracili poczucie przynależności do wielkiego państwa. 12 proc. Rosjan chciałoby przywrócenia ZSRR w jego poprzednim kształcie.
8 grudnia 1991 roku przywódcy Rosji, Ukrainy i Białorusi ogłosili rozwiązanie ZSRR. Istniejące przez około 70 lat państwo radzieckie rozpadło się w obliczu niewydolności gospodarki i modelu zarządzania oraz dążeń odśrodkowych w tworzących ZSRR republikach.
Gdy podpisywaliśmy porozumienie białowieskie, Związek Radziecki już nie istniał. Wydarzenia 8 grudnia były tylko konstatacją tego faktu – mówi PAP Stanisław Szuszkiewicz, były szef parlamentu Białorusi.